W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” (08.06.2022 r. „Emerytury pomostowe: jedno naprawione, drugie pogorszone”)

08.06.2022

Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych, uchylająca m. in. art. 4 pkt 7 ustawy o emeryturach pomostowych (w którym był zawarty jeden z warunków ustalenia prawa do emerytury pomostowej – konieczność rozwiązania stosunku pracy) nie wpłynie negatywnie na możliwość uzyskania przez osoby, które spełniły wszystkie warunki do uzyskania prawa do emerytury pomostowej (art. 4 pkt 1-6 ustawy o emeryturach pomostowych), prawa do rekompensaty.

Zgodnie bowiem z ustaloną praktyką (mającą miejsce od chwili wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych), organy rentowe odmawiają ustalenia rekompensaty tylko tym osobom spełniającym wymagania ustawowe do uzyskania prawa do emerytury pomostowej, które miały ustalone prawo do emerytury pomostowej decyzją organu rentowego.

Nie ma żadnych przesłanek, aby ww. nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych wpłynęła na zmianę dotychczasowej praktyki organów rentowych w przedmiotowej sprawie.

{"register":{"columns":[]}}