W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie dot. artykułu "Nie będzie środowiskowych domów dla osób z autyzmem", Dziennik Gazeta Prawna, 19.12.2018 r.

27.12.2018

W związku z artykułem w gazecie "Dziennik Gazeta Prawna pt.: Nie będzie środowiskowych domów dla osób z autyzmem, z dnia 19 grudnia 2018 r., wyjaśniamy.

Na gruncie obecnie obowiązujących i planowanych przepisów prawa, nie ma przeszkód, aby utworzyć specjalistyczny dom dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w ramach typu B lub C. Mniejsza grupa osób o wzmożonych potrzebach opiekuńczych, może uczestniczyć w zajęciach w już istniejących śds w wydzielonej części obiektu lub w odrębnym obiekcie stanowiącym filię śds. Podobnie, w  odniesieniu do osób ze spektrum autyzmu, przewiduje się, że znajdą one miejsce w Domach typu A, B lub C.

W nowelizowanych przepisach rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy, wprowadza się zmiany, służące poprawie funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy w odniesieniu do tych grup osób. Zmiany te dotyczą przede wszystkim standardu świadczonych usług, wyposażenia obiektu oraz  wskaźnika zatrudnienia:

  • wskaźnik zatrudnienia pracowników zespołu wspierająco-aktywizującego wynosi jeden pracownik na 3 uczestników;
  • wyposażenie jednostki w pokój wyciszeń;
  • dla tej grupy osób wprowadza się trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się osób niemówiących (AAC).

Odnośnie do wymogu posiadania przez pracowników doświadczenia zawodowego informujemy, że w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej niedopuszczalne jest, aby w śds z osobami z zaburzeniami psychicznymi pracę podejmowały osoby bez jakiejkolwiek wiedzy praktycznej o specyfice pracy z tą grupą osób. Nie jest to nadmierny wymóg, konieczne jest bowiem zapewnienie minimalnego poziomu usług świadczonych w domu oraz przede wszystkim bezpieczeństwa uczestników oraz kadry. Należy zauważyć, że wymóg ten został obniżony w stosunku do obecnie obowiązującego.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad programem, który zapewni kompleksowe zabezpieczenie potrzeb dorosłych osób niepełnosprawnych ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.12.2018 10:14 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
27.12.2018 10:14 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}