W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie w związku z artykułem "Zagłodzić, zastąpić", opublikowanym w tygodniku Polityka 19 kwietnia 2017 r.

20.04.2017

W związku z artykułem "Zagłodzić, zastąpić", autorstwa red. Ewy Siedleckej, opublikowanym w tygodniku Polityka 19 kwietnia 2017 r., wyjaśniamy:

autorka napisała:
"Minister Elżbieta Rafalska niczego nie wyjaśniła. Zablokowała za to działanie Komitetu Sterująco-Monitorującego Program FIO - ciała złożonego w połowie z przedstawicieli organizacji pozarządowych, które ma kontrolować przyznawanie dotacji. Kadencja poprzedniego Komitetu upłynęła 31 grudnia 2016 r. i - mimo przedstawienia 9 marca kandydatur 11 osób zgłoszonych przez organizacje pozarządowe - minister Rafalska nie wybrała sześciu do Komitetu. Pozbyła się w ten prosty sposób społecznej kontroli wydawania publicznych pieniędzy przez FIO. "
 
Należy podkreślić, że członkowie Komitetu Sterująco – Monitorującego FIO reprezentują nie tylko stronę pozarządową (8 przedstawicieli), ale także rządową (4 przedstawicieli), samorządową (4 przedstawicieli) oraz Kancelarię Prezydenta RP (1 przedstawiciel). W chwili obecnej Ministerstwo oczekuje jeszcze na zgłoszenia reprezentantów strony samorządowej, o których wskazanie została już w styczniu 2017 r. poproszona Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ministerstwo jest przygotowane do powołania pełnego składu Komitetu niezwłocznie po otrzymaniu kandydatur ze strony samorządowej – reprezentanci ze strony rządowej, pozarządowej oraz z Kancelarii Prezydenta RP zostali już zgłoszeni i wyłonieni.
 
Napisała także:
"Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zażądało zwrotu ponad 130 tyś. zł dotacji przyznanej Fundacji Autonomia na akcję przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Poszło o to, że Autonomia uwzględniła też przemoc wobec lesbijek. Mimo że umowa nie zawiera zakazu zwalczania przemocy wobec tej grupy kobiet. W tej chwili podobna procedura została wszczęta wobec dwóch znanych organizacji: ekologicznej i zajmującej się pomocą uchodźcom."
 
W okresie realizacji zadania publicznego Fundacja Autonomia nie dotrzymała postanowień zawartej umowy, które zgodnie z jej zapisami stanowiły podstawę dla MRPiPS do jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym. W związku z powyższym, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgodnie z zapisami umowy, określił  kwotę dotacji podlegającą zwrotowi w wysokości 18 900,00  zł, z tytułu wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, wraz z odsetkami. 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 22:13 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 23:46 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}