W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wytchnienie dla opiekunów. Do końca września trwa nabór ofert od organizacji pozarządowych do nowego programu

28.09.2020

Do końca września organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o wsparcie z programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021”. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 30 mln złotych. W przyszłym roku ta kwota ma wzrosnąć do poziomu 50 mln złotych.

Park. Na ławce starsza pani. Obok niej siedzi dziewczyna pokazując coś na ekranie telefonu. W tle drzewa i zarysy innych postaci.

W ramach programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021” organizacje pozarządowe otrzymają dofinansowanie na usługi opieki wytchnieniowej zarówno w ramach pobytu dziennego jak i pobytu całodobowego. Program sfinansuje także członkom rodziny lub opiekunom osób z niepełnosprawnością specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne, a także wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Organizacje pozarządowe, które posiadają statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz prowadzą działalność na rzecz tych osób od co najmniej 3 lat, powinny złożyć odpowiedni wniosek w formie papierowej do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub składając osobiście w Kancelarii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, albo w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP (oferta opatrzona podpisem potwierdzonym profilem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym)

Nabór ofert trwa do 30 września 2020 roku. Program będzie realizowany od dnia 1 października 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Miliony z Funduszu Solidarnościowego

Program finansowany jest z środków Funduszu Solidarnościowego. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 30 mln złotych. W przyszłym roku ta kwota ma wzrosnąć do poziomu 50 mln złotych.

W dwóch pierwszych edycjach programu – w 2019 i w 2020 roku – o dofinansowanie usług opieki wytchnieniowej mogły ubiegać się samorządy – gminy i powiaty. Na realizacje programu z środków Funduszu Solidarnościowego przeznaczono do tej pory w sumie ponad 52,2 mln złotych.