W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie w czasie epidemii koronawirusa

Informacje o opiece nad dzieckiem w wieku do lat 3 dla:

•   rodziców,

•   podmiotów prowadzących instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,

•   gmin

wynikające z Wytycznych zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

  1. Kto określa szczegółowe zasady bezpieczeństwa zdrowotnego w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3?

Zasady bezpieczeństwa zdrowotnego może określić dyrektor żłobka lub kierujący klubem dziecięcym w regulaminie wewnętrznym instytucji opieki. W zależności od istniejących warunków (w tym m. in. lokalowych, sanitarnych itp.) i zasobów kadrowych, dyrektor żłobka lub kierujący klubem dziecięcym posiada kompetencje do podejmowania rozstrzygnięć w zakresie szczegółowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie placówki, w tym zorganizowanie higienicznych i bezpiecznych warunków na terenie tej placówki.

  1. Gdzie mogę się poradzić i uzyskać informację czy warunki, które zapewniam są bezpieczne i zgodne z wytycznymi?

Zaleca się bieżące śledzenie obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz informacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.  W razie wątpliwości należy skonsultować się z lokalną powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

  1. Czy pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych/przyłbic oraz rękawiczek w czasie przebywania na terenie instytucji i sprawowania opieki? 

Wytyczne nie nakładają takiego obowiązku, ale dyrektor żłobka lub kierujący klubem dziecięcym może określić szczegółowe zasady bezpieczeństwa zdrowotnego w regulaminie placówki, w tym m.in. stosowania maseczek zasłaniających nos i usta.

  1. Jak prowadzić prace porządkowe w czasie trwania epidemii koronawirusa oraz na co zwrócić szczególną uwagę?

Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęciowych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, mycie powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, klawiatur, włączników.

Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet, regularne odbieranie odpadów i czyszczenie pojemników na odpady. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.

Rodzice/opiekunowie dzieci powinni zadbać o regularne czyszczenie, pranie lub dezynfekcję zabawki, którą dzieci przynoszą ze sobą do placówki.

Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu.

  1. Co mam zrobić jeśli podejrzewam, że dziecko przyprowadzone przez rodzica może być chore?

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów choroby u dziecka należy niezwłocznie skontaktować się z rodzicem/opiekunem, w celu ustalenia dalszego toku postępowania.

  1. Co mam zrobić jeżeli pracownik zaobserwuje u siebie niepokojące objawy podczas sprawowania opieki nad dziećmi lub niepokojące objawy zostaną zaobserwowane
    u dziecka?

W przypadku wystąpienia podczas zajęć u personelu  objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć pracownika od pracy. Jeśli jest taka konieczność, dyrektor placówki powinien wezwać pomoc medyczną.

Rekomenduje się by w placówce było wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażone w środki ochrony indywidualnej, środki myjące, preparat dezynfekujący) pomieszczenie lub obszar, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.

 Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi infekcję lub chorobę zakaźną oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami podmiotu, a także umycie/zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronie https://gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

  1. Jak powinna przebiegać organizacja żywienia w instytucji?

Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, należy zapewnić warunki higieniczne wymagane przepisami prawa. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych.

Zaleca się, aby personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczyli kontakty z dziećmi oraz nauczycielami.

  1. Czy opiekunowie mogą wyjść z dziećmi poza teren instytucji opieki (np. do parku)?

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 marca 2022 r., rekomenduje się aktywność fizyczną u dzieci poprzez m.in. korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, optymalnie na terenie podmiotu, ale z możliwością skorzystania z terenów rekreacyjnych (należy przy tym stosować się do wytycznych GIS). Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu.

  1. Czy rodzice/opiekunowie dzieci mogą przebywać na terenie placówki podczas okresu adaptacyjnego?

W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem środków ostrożności (tylko osoba zdrowa).

  1. Czy rodzice/opiekunowie dzieci mogą wchodzić na teren placówki (np. podczas przyprowadzania oraz odbierania dziecka/dzieci)?

Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci mogli wchodzić do budynku placówki lub na teren placówki, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

Rekomenduje się ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu żłobka lub klubu dziecięcego w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.

  1. W jaki sposób można jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem COVID-19 na terenie podmiotu?

Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety. Zaleca się, w miarę możliwości, dopilnować dzieci, aby podczas kichania i kaszlu zasłaniały usta i nos oraz unikały dotykania oczu, nosa i ust, nie dzieliły się zaczętym jedzeniem (uczenie dzieci zasady: nie dawaj gryza koledze, nie dawaj łyka koledze, nie liż zabawki).

Rekomenduje się zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która uniemożliwi nadmierne grupowanie się osób (dzieci).

Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a jeśli są dozowniki płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje (tam, gdzie jest taka potrzeba również w innych wersjach językowych).

Materiały

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 31 marca 2022 - VII aktualizacja
Wytyczne​_przeciwepidemiczne​_GIS​_z​_dnia​_31​_marca​_2022​_​_VII​_aktualizacja.pdf 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}