Powrót

Zmiana do Regulaminu Programu z dnia 8.12.2025 r.

Zmiana do Regulaminu realizacji Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Dzienny Opiekun w Gminie 2026 z dnia 8.12.2025 r.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że działając na podstawie art. 63c ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2025 r. poz. 798), ogłasza zmianę do Regulaminu realizacji Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 Aktywny dzienny opiekun w gminie 2026, zwanego dalej „Regulaminem”.

Regulamin z dniem ogłoszenia zmiany w pkt 4.3.1. otrzymuje następujące brzmienie:

„• pkt. 4.3.1 Wydatki na tworzenie instytucji dziennego opiekuna dotyczą wydatków majątkowych lub bieżących ponoszonych przez gminę związanych z:

a) zakupem lokalu, przy czym zgodnie z art. 42 ust. 3 Ustawy w jednym lokalu może być sprawowana opieka przez więcej niż jednego dziennego opiekuna, z tym, że w jednym pomieszczeniu przeznaczonym na zbiorowy pobyt dzieci może być sprawowana opieka tylko przez jednego dziennego opiekuna,

b) budową obiektu modułowego lub kontenerowego – zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania określonymi w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411), tj. wykonywaniem obiektu modułowego lub kontenerowego w określonym miejscu, a także jego odbudową, rozbudową, nadbudową na potrzeby dzieci (w tym z niepełnosprawnością),

c) adaptacją zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania określonymi w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, tj. dostosowania budynków, obiektów modułowych lub kontenerowych lub pomieszczeń do potrzeb dzieci (w tym z niepełnosprawnością), w tym do wymogów budowlanych, sanitarno-higienicznych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, organizacja kuchni, stołówek, szatni itp., jeśli np. instytucja będzie tworzona na terenie szkół, w celu utworzenia dziennego opiekuna,

d) zakupem i montażem wyposażenia (w tym meble, wyposażenie wypoczynkowe, wyposażenie sanitarne, wyposażenie kuchenne, zabawki).

Uzupełniająco w stosunku do wydatków wskazanych w lit. a, b ,c i d dofinansowaniu mogą podlegać działania polegające na:

  • zakupie – stanowiących wyposażenie instytucji opieki – pomocy do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami, ze szczególnym uwzględnieniem tych pomocy, sprzętu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • wyposażeniu i montażu placu zabaw wraz z bezpieczną nawierzchnią i ogrodzeniem, doposażenie istniejących placów zabaw o urządzenia odpowiednie dla dzieci do lat 3, wygrodzenie części tych placów na potrzeby dzieci do lat 3 lub zakup zabawek mobilnych do czasowego umieszczenia na istniejących placach zabaw,
  • dostosowaniu otoczenia instytucji opieki niezbędnego do jej prowadzenia i znajdującego się na terenie nieruchomości, do której ostateczny odbiorca wsparcia posiada tytuł prawny, w tym m.in. utworzenie altany śmietnikowej, chodnika, ogrodzenia, zieleni,
  • koszty pośrednie takie jak: koszty szkolenia, naboru i ubezpieczeń personelu, koszty certyfikacji i pozwoleń, koszty szkolenia i ubezpieczeń wolontariuszy, koszty obsługi (zarządu, obsługi księgowej, prawnej, kadrowej), koszty naboru dzieci, koszty promocji i informacji o instytucji opieki nad dziećmi, koszty prowadzenia rachunku bankowego i koszty przelewów.”

Materiały

Ogłoszenie zmiany do Programu Aktywny dzienny opiekun 2026​_4.3.1.- grudzień 2025
Ogłoszenie zmiany do Programu Aktywny dzienny opiekun 2026​_4.3.1.- grudzień 2025.pdf 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}