W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uzyskaj polskie obywatelstwo

Chcesz dostać polskie obywatelstwo? Utraciłeś polskie obywatelstwo i chcesz je odzyskać? Potrzebujesz urzędowego potwierdzenia, że masz polskie obywatelstwo? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Złóż wniosek do Prezydenta o nadanie polskiego obywatelstwa

Jak załatwić sprawę?

W urzędzie lub listownie.

Kto może skorzystać z usługi?

Osoba, która nie ma polskiego obywatelstwa.

Kiedy złożyć wniosek?

W dowolnym momencie.

Co zrobić?

 1. Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.
 2. Złóż wniosek do urzędu wojewódzkiego albo konsulatu. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie złożyć wniosek.
 3. Jeśli składasz wniosek do konsulatu, zapłać opłatę konsularną. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.
 4. Czekaj na odpowiedź. Akt nadania obywatelstwa lub zaświadczenie o odmowie dostaniesz od organu, do którego składałeś wniosek. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
 5. Jeśli masz dzieci w wieku od 16 do 18 lat, to aby też otrzymać obywatelstwo muszą one wyrazić na to zgodę. Mogą to zrobić tylko osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub konsulacie.
   

Gdzie złożyć wniosek?

 • do wojewody właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania - jeśli legalnie mieszkasz w Polsce. Np. jeśli mieszkasz w województwie pomorskim, złóż wniosek do wojewody pomorskiego,
 • do konsula - jeśli mieszkasz za granicą. Wyszukiwarkę konsulatów znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pamiętaj! Jeśli przesyłasz wniosek pocztą, potrzebujesz urzędowo poświadczonego podpisu. Pomoże ci w tym każdy notariusz. Taka usługa kosztuje około 20 zł.

Ile zapłacisz?

 • 360 euro – jeśli składasz wniosek w konsulacie. Na miejscu dowiesz się, w jaki sposób możesz zapłacić,
 • koszt tłumaczenia dokumentów - jeśli załączasz do wniosku dokumenty w języku obcym. Koszt tłumaczenia zależy od stawki tłumacza,
 • koszt uwierzytelnienia dokumentów - jeśli do wniosku załączasz kopie dokumentów,
 • 20 zł za notarialne poświadczenie podpisu – jeśli przesyłasz wniosek pocztą. Opłatę pobierze notariusz.

Co przygotować?

 • wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego,
 • tłumaczenie zagranicznych dokumentów na język polski - jeśli załączasz do wniosku dokumenty wydane w języku obcym. Takie tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula RP,
 • oświadczenie o zgodzie drugiego rodzica na to, aby twoje dzieci poniżej 18 roku życia też otrzymały obywatelstwo Polskie – jeśli o obywatelstwo stara się tylko jedno z rodziców.

Pamiętaj! Dzieci pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, najpierw muszą wyrazić zgodę na otrzymanie obywatelstwa. Mogą to zrobić tylko osobiście w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie.

Ile będziesz czekać?

Prezydent RP nie jest związany żadnymi terminami w sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego. W praktyce na rozstrzygnięcie Prezydenta RP oczekuje się obecnie ponad rok.

Jak możesz się odwołać?

Nie możesz się odwołać. Postanowienia Prezydenta RP są ostateczne.

Warto wiedzieć

Nadanie obywatelstwa polskiego a dzieci - jeśli oboje rodzice dostaną polskie obywatelstwo - ich dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, też dostaną polskie obywatelstwo. Pamiętaj, że dzieci powyżej 16 lat muszą wyrazić na to zgodę. Mogą to zrobić tylko osobiście przed pracownikiem urzędu wojewódzkiego lub konsulem.

Jeśli jedno z rodziców dostanie polskie obywatelstwo - jego dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, dostaną polskie obywatelstwo tylko gdy:

 • drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska,
 • drugie z rodziców wyraziło zgodę na nabycie polskiego obywatelstwa przez dziecko (zgodę wyraża się w oświadczeniu),
 • dzieci powyżej 16 lat wyrażą na to zgodę. Mogą to zrobić tylko osobiście przed pracownikiem urzędu wojewódzkiego lub konsulem.

Do pobrania

Materiały

Wzór wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego
wzor​_wniosku​_o​_nadanie​_obywatelstwa​_polskiego​_prezydent.pdf 2.15MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.10.2020 08:59 Joanna Ćmiel
Pierwsza publikacja:
21.02.2019 12:07 Magdalena Jakubiak
{"register":{"columns":[]}}