W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Wspólnie świętujmy stulecie Bitwy Warszawskiej!

15.08.2020

„1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy – to hasło uroczystości i wielu działań Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydującej bitwy w dziejach świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski był to moment szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości” - tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał o zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz przedstawił plany resortu związane z obchodami rocznicy. AKTUALIZACJA: Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojskowa defilada planowana na 15 sierpnia br. w Warszawie została odwołana.

bitwa warszawska

Minister zwrócił uwagę, że na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. „To pozwolenie, umożliwi nam sprawne wybudowanie nowoczesnej placówki, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej” – podkreślił szef MON.

Minister przedstawił szereg wydarzeń, inicjatyw i projektów resortu, które będą miały miejsce w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego.

AKTUALIZACJA: Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojskowa defilada planowana na 15 sierpnia br. w Warszawie została odwołana.

Jak poinformował szef MON planowane jest również:

- wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint  pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”,  Bolesława Waligóry;

- wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka  w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;

- w Warszawie będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi do Muzeum w Ossowie;

- w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie  wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę  pod hasłem "Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w Internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej;

- przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, pikniki, uroczystości organizowane na terenie całego kraju. Niech łączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków. Bądźmy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!   

Wideo