W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 Dywizja wraca do woj. warmińsko-mazurskiego

14.09.2019

- W związku z powołaniem 18 Dywizji chciałbym publicznie podkreślić, że dowództwo 16 Dywizji wróci do woj. warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jej miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie, w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16 Dywizji - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Bartoszycach.

Wizyta szefa MON w Bartoszycach

W sobotę, 14 września szef MON wziął udział w Bartoszycach w uroczystym apelu z okazji 100. rocznicy utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Kazimierza Jagiellończyka.
 
- 16 Dywizja Zmechanizowana dziedziczy tradycje wielu jednostek wojskowych, zaczynając od powstańców wielkopolskich poprzez żołnierzy 1920 roku, żołnierzy 16 Dywizji Piechoty. (…) To są szczytne tradycje. To jest fundament, na którym budujemy dziś morale żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy którzy są świetnie wyszkoleni, żołnierzy którzy na co dzień ćwiczą razem z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy uczestniczyli w misjach w: Afganistanie, Iraku, Kosowie, którzy rzeczywiście stanowią chlubę Wojska Polskiego – mówił szef MON przypominając historię jednostki.
 
Uroczystość  w Bartoszycach była okazją do podziękowania za służbę i pracę, tym którzy związani byli na przestrzeni lat z jednostką wojskową. Szef MON, w ramach podziękowania, wręczył żołnierzom i pracownikom wojska medale.
 
- Dziękuję wam za codzienną służbę. Jesteście rozlokowani w północno – wschodniej części naszego kraju. To nie przypadkiem właśnie tu swoją misję pełnią także żołnierze NATO. To właśnie woj. warmińsko-mazurskie, ale także cała część północnowschodniej Rzeczpospolitej jest tą częścią naszego kraju, która stanowi miejsce szczególnego zainteresowania, miejsce, które musi być bezpieczne, tak jak cała Polska. (…) Dziękuję, za waszą codzienną służbę, za to, że jesteście profesjonalni, ofiarni. Dziękuję za to, że służycie Polsce – mówił minister.
 
Szef MON przypomniał o działaniach jakie są w tej chwili prowadzone, aby Wojsko Polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jako przykład podał kampanię rekrutacyjną Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej oraz utworzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. - W odróżnieniu od rządu koalicji PO-PSL, który ograniczał liczebnie Wojsko Polskie, ponieważ w 2011 roku zlikwidował 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, rząd premiera Mateusza Morawieckiego, rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia Wojsko Polskie. Namacalnym dowodem wzmocnienia polskich sił zbrojnych szczególnie w północnowschodniej i północnej części kraju, na wschodniej flance NATO, jest tak jak powiedziałem  przesunięcie dowództwa 16 Dywizji do woj. warmińsko-mazurskiego, uzupełnianie stanu 16 Dywizji i wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt – powiedział minister.
 
Szef MON w trakcie wizyty w Bartoszycach złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy 21 grudnia 2011 roku zginęli w Afganistanie. Szef MON zapalił także znicz przed tablicą pamięci ks. J. Popiełuszki, który w latach 1966 – 1968 służył w miejscowej jednostce wojskowej.
 
Z okazji święta jednostki wojsko przygotowało piknik wojskowy dla mieszkańców miasta, który był dobrą okazją do poznania sprzętu wojskowego oraz do rozmowy o służbie zawodowej w punktach rekrutacyjnych.

GALERIA-->> 16 Dywizja wraca do woj. warmińsko-mazurskiego
 
***
Data święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nawiązuje do walk o Łowicz 14 września 1939 r., w których udział wzięli żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty.
Historia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii Powstania Wielkopolskiego. Duży napływ ochotników z Pomorza i Kaszub do formowanej 4. Dywizji Strzelców Wielkopolskich spowodował, że 16 sierpnia 1919 roku, dywizja otrzymuje nazwę Dywizji Strzelców Pomorskich. 5 marca 1920 roku DSP otrzymuje numer 16 i nazwę 16 . Pomorskiej Dywizji Piechoty. 16. PDZ brała udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920-1921 oraz w wojnie obronnej w 1939 roku wchodząc w skład Grupy Operacyjnej „WSCHÓD” oraz Armii „POMORZE”.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 r. dowództwo 16. Dywizji Piechoty przeniesiono do Elbląga i przeformowano na 16. Dywizję Pancerną, a  następnie z dniem 1 stycznia 1990 r. przeformowano na 16.Dywizję Zmechanizowaną. Dwa lata później,  jednostka otrzymała nazwę „Pomorska”, patronem związku taktycznego ustanowiono Króla Kazimierza Jagiellończyka a w 2015  r. Dywizja otrzymała sztandar.

Wideo

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}