W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2019 rok w Wojsku Polskim

30.12.2019

12 ostatnich miesięcy to wzmacnianie bezpieczeństwa poprzez m.in. modernizację, zwiększanie liczebności Wojska Polskiego i zacieśnianie relacji międzynarodowych.

www_lead_podsumowanie_roku_2019_729x308px_Obszar_roboczy_1.png

W 2019 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał 15-letni Plan Modernizacji Technicznej, dzięki czemu na zakup nowoczesnego uzbrojenia dla żołnierzy Wojska Polskiego do 2035 roku przeznaczone zostaną 524 mld zł. 

W 2019 roku żołnierze Wojska Polskiego otrzymali m. in. śmigłowce S-70i Black Hawk, armatohaubice KRAB, zestawy przeciwlotnicze POPRAD, moździerze RAK, patrolowiec ORP Ślązak i holowniki. Podpisane zostały umowy na zakup wyrzutni rakietowych HIMARS i śmigłowców AW101. Na zaawansowanym etapie znajdują się negocjacje w sprawie pozyskania myśliwców piątej generacji – F35. 

Minione 12 miesięcy, to także czas zwiększania liczebności Wojska Polskiego. Zgodnie z harmonogramem tworzona jest 18. Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach oraz kompletowane są kolejne brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tworzone są wojska obrony cyberprzestrzeni. Wzrosły także wynagrodzenia żołnierzy oraz pracowników wojska. Zmieniona została ustawa o weteranach dająca większe uprawnienia i dodatki dla tych, którzy wypełniali swoje zadania na misjach poza granicami kraju.  

W 2019 roku przypadały także dwie ważne rocznice dla Polski - 20-lecia wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy obecności w Unii Europejskiej. 

Dzięki podpisanym przez prezydentów Polski i USA, a wynegocjowanym w MON deklaracjom wzmocniona została wschodnia flanka NATO, a w Polsce o co najmniej tysiąc  zwiększona zostanie liczba żołnierzy USA.

Wideo