W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 dobre lata dla bezpieczeństwa Polski

11.10.2019

Ostanie 4 lata dla Wojska Polskiego to czas modernizacji, zwiększania liczebności i wzmacniania współpracy sojuszniczej. Zachęcamy do obejrzenia spotu, który przypomni najważniejsze wydarzenia z wojskowego kalendarium.

wzrost_wydatków_obronnosc_4

10 października br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021- 2035, który zakłada wydatki na obronność w rekordowej wysokości 524 mld zł. Polska, jako jeden z nielicznych krajów NATO wywiązuje się ze swoich zobowiązań i przeznacza co najmniej 2% PKB na obronność.

W 2018 roku jedną z najważniejszych umów był podpisany przez ministra Mariusza Błaszczaka historyczny kontrakt na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. System będzie jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju. Ważną decyzją związaną z modernizacją był także zawarty w lutym 2019 roku kontrakt na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS. Podpisane zostały umowy na dostawę śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i dla Marynarki Wojennej.

Tylko w 2018 i 2019 roku dostarczono do jednostek wojskowych m.in. armatohaubice KRAB, Moduły Ogniowe RAK, KTO Rosomak, zestawy przeciwlotnicze „Poprad”, rakiety NSM dla Morskiej Jednostki Rakietowej,  Radiolokacyjne Zestawy Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec czy pojazdy Jelcz.

W tej chwili negocjowana jest umowa na zakup najnowocześniejszych na świecie samolotów F-35. Szef MON podjął także decyzję o zakupie dla Wojska Polskiego kolejnych samolotów F-16.
Zwiększanie liczebności Wojska Polskiego  to jeden z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Szef MON w 2018 roku powołał 18 Dywizję Zmechanizowaną. Zainicjowana została kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, dzięki której w ostatnich 12 miesiącach wnioski do służby wojskowej złożyło prawie 32 tys. osób. Powołane zostały Wojska Obrony Terytorialnej, które w tej chwili osiągnęły już ponad 21 tys. żołnierzy.

710 mln zł Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego w 2019 roku. Kolejne podwyżki będą przyznane w 2020 roku. Wtedy przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego kształtować się będzie na poziomie 6153 złotych.
W 2019 roku szef MON powołał także wojska obrony cybeprzestrzeni. Formowanie wojsk zakończy się w 2024 roku, kiedy wojska będą w stanie prowadzić operacje w cyberprzestrzeni w pełnym spektrum.

Dzięki staraniom Ministerstwa Obrony Narodowej w 2019 roku prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dot. zwiększenia obecności o co najmniej 1000 amerykańskich żołnierzy  w Polsce. W dokumentach określonych jest sześć nowych miejsc lokalizacji jednostek wojsk USA na terenie Polski.

NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji. O szczególnej roli Polski, jako świadomego i odpowiedzialnego sojusznika świadczy też pomoc w postaci wysłania polskich kontyngentów wojskowych na Łotwę, Litwę i do Rumunii.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}