W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP

07.03.2019

- W 2018 roku zrobiliśmy 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowe, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

odprawa MON i Sił Zbrojnych RP

W czwartek, Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wzięli udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo - koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO tegoroczna odprawa odbyła się  w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się ceremonią podniesienia flagi państwowej i flagi NATO na maszt, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Podsumowując rok 2018 minister Błaszczak podkreślił, że w był to czas, w którym zaszły fundamentalne zmiany zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w międzynarodowym otoczeniu naszego kraj.

- Był to rok nadrabiania przez Wojsko Polskie wieloletnich zaległości, jakie  odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach (…) z całą stanowczością mogę stwierdzić, że zrealizowaliśmy wszystkie stawiane sobie cele. Zapewniliśmy finansowanie na poziomie 2% procent PKB. W 2018 roku na mój wniosek pozyskaliśmy z budżetu dodatkowe 1,6 miliarda złotych na modernizację. W zeszłym tygodniu podpisałem najwyższy w historii pod względem sumy projektowanych wydatków plan modernizacji technicznej. Na modernizację przeznaczymy około 185 miliardów złotych. Za te pieniądze kupimy między innymi 32 nowoczesne i wielozadaniowe myśliwce piątej generacji  - mówił szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował także o powołaniu pełnomocnika, którego zadaniem będzie pozyskanie nowych, wielozadaniowych myśliwców w ramach programu HARPIA. Został nim Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Jacek Pszczoła.

Mówiąc o procesie modernizacji, minister Błaszczak przypomniał, że w ostatnich miesiącach zawarto umowy, dzięki którym znacznie zwiększony zostanie potencjał Wojska Polskiego.

- Mam na myśli oczywiście amerykański system obrony powietrznej Patriot, w ramach programu WISŁA oraz dywizjon artylerii rakietowej Himars w ramach programu HOMAR. Zawarłem umowę na dostawę śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, jesteśmy na ostanie prostej w przetargu na dostawę kolejnych śmigłowców, tym razem dla Marynarki Wojennej. Mamy także pieniądze na śmigłowce uderzeniowe w ramach programu KRUK – mówił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że jednym z priorytetów w 2018 roku, który będzie także obowiązywał w 2019 roku jest zwiększenie liczebności wojska oraz wzmocnienie wschodniej flanki.

 

- Moim zadaniem jest wzmocnienie wschodniej flanki naszego kraju, wiem jak to zrobić. Zdecydowałem o powołaniu nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, to pierwszy krok w kierunku właściwego rozlokowania potencjału sił zbrojnych – przypomniał minister.

Szef MON zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

- Mamy świetnych cyberspecjalistów, więc formujemy wojska obrony cyberprzestrzeni i tworzymy odpowiednie narzędzia i struktury, aby zapewnić właściwe warunki służby polskim żołnierzom – poinformował minister.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania były także kwestie związane ze współpracą w ramach NATO oraz dwustronną z USA.  - W tym roku kontynuujemy rozmowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce -  dodał minister.

Andrzej Duda podkreślał militarny wkład Polski w rozwój Sojuszu, jak również w bezpieczeństwo i budowę stabilności w naszym regionie i na świecie. Prezydent, nawiązując do swoich wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu, Orzyszu, powiedział, że były one dla niego okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje coraz istotniejszym „hubem” obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie.

- Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu. Jednocześnie Polska będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna czy Europejski Fundusz Obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO – mówił Prezydent Andrzej Duda.

 

- W ubiegłym roku byłem wobec państwa wymagający i taki pozostanę w tym roku. Będę oczekiwał przede wszystkim przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i wyposażenia, które trafi do Sił Zbrojnych RP. Do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP - powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

Na zakończenie minister Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom cywilnym.  - Chciałbym Wam serdecznie podziękować za ciężką i wymagającą służbę oraz za dobrą współpracę. Przekażcie proszę podziękowania wszystkim żołnierzom i podległym pracownikom. Musimy cały czas pamiętać, że stanowimy jeden zespół i pracujemy na wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i naszych obywateli – powiedział minister.

 

>>> Galeria - 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym

Zdjęcia (4)