W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

99. rocznica odtworzenia MW RP

28.11.2017

- Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w 99. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

281117_99_rocznica_odtworzenia_MW_RP_01

We wtorek 28 listopada br. szef MON uczestniczył w uroczystości z okazji 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP, która odbyła się w Gdyni. Tego samego dnia minister obecny był także na ceremonii wcielenia do służby najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP „Kormoran”.

W uroczystości uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kadry dowódczej SZ RP, władz samorządowych oraz przemysłu stoczniowego.

Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu odradzająca się Rzeczpospolita podjęła wielki wysiłek kształtowanie granic narodu polskiego (…). Najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza. (…) I chociaż zapowiedzi ówczesnych przywódców wielkich mocarstw wydawały się stwarzać taką nadzieję i składały takie zobowiązania, to oręż polski musiał zdecydować o tym, że Polska będzie miała morze, że to okno na świat będzie dla Polaków już na zawsze otwarte – mówił podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz. 

Dzisiaj patrzymy na tamten czas z perspektywy państwa niepodległego, które odbudowuje swoje siły, swoją armię i swoją Marynarkę Wojenną. Odbudowuje z wysiłkiem, dzięki poświęceniu całego społeczeństwa, przeznaczając na to coraz więcej pieniędzy – podkreślił szef MON. 

Podczas ceremonii przy Płycie Marynarza Polskiego wręczono odznaczenia, medale i awanse. Szef MON wręczył akt mianowania na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki ks. Henrykowi Michalakowi. Minister wręczył także dowódcy 3. Flotylli Okrętów pośmiertne akty mianowania na wyższe stopnie marynarzy, którzy brali udział w walkach o niepodległość. Wręczono także resortowe odznaczenia oraz medale "Pro Patria" przyznawane przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Obchody rocznicy odtworzenia polskiej floty wojennej uczczono wielką galą banderową na wszystkich okrętach, które zostały udekorowane banderami, proporcami i flagami kodu sygnałowego. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu odprawiono mszę świętą z modlitwą ekumeniczną w intencji tego rodzaju sił zbrojnych. Odbyła się też uroczysta odprawa wart, z pokładu ORP Błyskawica oddano świąteczny salut z 21 strzałów, a całość zakończyła defilada.