W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ABRAMSY dla Polski. Wojska lądowe zostaną wyposażone w 250 nowoczesnych czołgów.

14.07.2021

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi ABRAMS już od przyszłego roku, a więc bardzo szybko wzmacniamy zdolności obronne RP. To jest oczywiście odpowiedź na wyzwania z jakimi mierzymy się, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, a naszym zadaniem jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży, wszyscy wiemy jakie zagrożenia są potencjalnie możliwe – podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Wesołej.

abramsv2

14 lipca br. na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej wicepremier Jarosław Kaczyński i minister Mariusz Błaszczak przekazali szczegóły dotyczące kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3.

- Nasza armia w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku – wzbogaci się o  dużą liczbę najnowocześniejszych czołgów Abrams – powiedział  Jarosław Kaczyński, wiceprezes rady ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

- To są czołgi super nowoczesne, czołgi które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest można powiedzieć nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów – podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Polska pozyska 250 czołgów III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3. Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu ABRAMS, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.

- W tej chwili opracowywany jest (…) projekt działań, w tym także ustawowych dotyczący rozbudowy i bardzo, bardzo poważnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych – zaznaczył wicepremier. - Po prostu czasy w których żyjemy, sytuacja w której żyjemy, miejsce w którym żyjemy tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić. To jest nasz obowiązek, to jest wielkie przedsięwzięcie, nie ukrywam, że drogie przedsięwzięcie - dodał.

Uczestniczący w spotkaniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podziękował wicepremierowi Kaczyńskiemu za wsparcie w działaniach mających na celu wzmocnienie Sił Zbrojnych RP.

- Ta cała inwestycja w bezpieczeństwo nie byłaby możliwa, gdyby nie obecność pana premiera Kaczyńskiego w rządzie. Gdyby nie fakt, że jako przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych przyczynił się znacząco do tego, żeby stworzyć warunki do wzmocnienia zdolności obronnych Wojska Polskiego, do rozwoju Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

-  Mamy do czynienia z pilotażem, gdyż przyjęta została uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego finansowania zdolności obronnych RP. Programu, który jest przeznaczony na wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi, właśnie w czołgi Abrams. Pan Premier mówił o tym przedsięwzięciu zasadniczym, o którym zapewne wielokrotnie będziemy mówili. A więc zamawiamy najnowocześniejsze czołgi.  Czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju, czołgi które zostały skonstruowane jako przeciwwaga do najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T14 Armata – mówił szef MON.

Czołgi III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 będą posiadały m.in. system pozwalający na współpracę z wyrzutniami HIMARS i samolotami F-35. Czołgi będą też miały zdolność do wykorzystywania programowalnej amunicji.

Pozyskane czołgi III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowoczesne czołgi wzmocnią wschodnią Polskę.

- Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, siadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba – zaznaczył szef MON.

Wraz z czołgami III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów ABRAMS. Szef MON zaznaczył, że finansowanie programu zakupu czołgów ABRAMS będzie realizowane spoza budżetu MON na mocy uchwały Rady Ministrów i nie wpłynie na inne realizowane programy modernizacyjne dla Wojska Polskiego.

GALERIA-->> Czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP

Wideo

Zdjęcia (4)