W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Amerykańscy kongresmeni w MON

25.05.2018

Obecność sił amerykańskich w Polsce, bieżąca polsko-amerykanska współpraca dwustronna w sferze bezpieczeństwa i obrony były głównymi tematami rozmów z przedstawicielami Kongresu USA Warszawie.

250518_MMB-Amerykanscy_kongresmeni_w_MON_RSuchy_01

25 maja br. podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski spotkał się z delegacją Kongresu, której przewodniczył senator James Inhofe, członek Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA. W rozmowach ze strony amerykańskiej uczestniczył także zastępca ambasadora USA w Warszawie, John Law.

W czasie spotkania rozmówcy wysoko ocenili partnerstwo strategiczne łączące Polskę i USA.

Wiceminister T. Szatkowski podziękował za duże zaangażowanie strony amerykańskiej w bezpieczeństwo państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski, i wyraził naszą gotowość do dalszego wzmacniania współpracy w tym zakresie. Rozmówcy docenili z kolei wkład RP w bezpieczeństwo w wymiarze sojuszniczym, w tym skalę naszych wydatków obronnych i zaangażowanie w operacje i misje. 

Wiceminister T. Szatkowski przedstawił argumenty na rzecz zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i wyraził gotowość naszej strony do wsparcia takiej dodatkowej dyslokacji. Rozmówcy wskazali przychylne nastawienie obecnej Administracji USA oraz Kongresu do zwiększonego zaangażowania w bezpieczeństwo sojuszników w Europie, co jestm.in. odzwierciedlone w pracach nad przyszłorocznym budżetem obronnym Stanów Zjednoczonych. Przewiduje on znaczne zwiększenie środków na obecność Sił Zbrojnych USA w naszym regionie. 

Delegacja Kongresmenów odwiedziła także bazę wojskową w Powidzu, w której stacjonują żołnierze USA.

Zdjęcia (4)