W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Amerykańska obecność w Polsce to bezpieczeństwo całej wschodniej flanki

15.02.2019

- Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce będzie miało znaczenie dla całej wschodniej flanki NATO. Jeśli będzie trzeba, Pentagon dostanie więcej czasu na przedstawienie Kongresowi opinii w tej sprawie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem.

150219_MMB_MSC_01

Minister obrony narodowej uczestniczy 15 i 16 lutego br. w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 

 - Odbyłem owocne spotkanie dziś w Monachium z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA nt. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jesteśmy jak maratończyk, który wbiega na 35 km trasy. Już wiemy, że osiągniemy dobry czas i ukończymy bieg z sukcesem, ale przed nami wciąż dużo wysiłku – napisał po spotkaniu na Twitterze Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w Monachium.

Szef MON zaznaczył, że wspólnie ze stroną amerykańską koncentrujemy  uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu i osiągnięciu wspólnego sukcesu. Minister zaznaczył, że osiągniecie porozumienia będzie sukcesem Polski i zapewnieniem bezpieczeństwa flanki wschodniej.

Jak powiedział minister, takie stanowisko podziela również minister obrony Estonii Juri Luik, z którym szef MON także rozmawiał w Monachium o bezpieczeństwie w regionie wschodniej Europy.

Szef MON przypomniał, że Pentagon ma do marca przedstawić amerykańskiemu Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce i powiedział:

- Dzisiaj po rozmowie z Patrickiem Shanahanem dowiedziałem się, że to są daty orientacyjne. Jeżeli trzeba będzie więcej czasu na przygotowanie dobrego projektu, to ten czas zostanie znaleziony – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

 W ramach  Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa,  szef MON, w sobotę, 16 lutego, przeprowadzi także rozmowy bilateralne  z odpowiednikami z Kanady i Finlandii. 

Spotka się także z senatorem USA Jimem Inhofem  oraz weźmie udział  w śniadaniu  roboczym, na zaproszenie byłego sekretarza obrony USA Williama Cohena, obecnie sekretarza grupy doradczej Cohen Group. Będzie ono poświęcone m.in. zagrożeniom dla bezpieczeństwa europejskiego ze strony Rosji, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz wyzwaniom dla NATO w 2019 roku.

*****

Zapoczątkowane w 1963 roku coroczne spotkania przedstawicieli świata polityki, bezpieczeństwa, organizacji międzynarodowych, świata nauki i gospodarki są prestiżowym forum wymiany opinii gromadzącym liderów i kluczowych decydentów z całego świata. W tegorocznej edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, udział bierze ponad 500 uczestników, 40  szefów państw i rządów oraz ponad stu ministrów.