W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Awanse generalskie w Wojsku Polskim

29.06.2020

- Te dwie nominacje pokazują, gdzie jest teraz Wojsko Polskie. Odkąd Pan Prezydent Andrzej Duda objął swój urząd od 2015 roku, Wojsko Polskie się rozwija. Mam nadzieję, że minęły te czasy i nigdy nie wrócą, kiedy jednostki wojskowe były likwidowane, a liczba żołnierzy była z roku na rok coraz niższa. Dziś jest dokładnie przeciwnie. Wojsko Polskie rozrasta się liczebnie, jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, świetnie współpracuje z wojskami sojuszniczymi - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Gen. broni K. Król, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Prezydent Andrzej Duda i gen. bryg. J. Stocki podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Brodnicy.

W poniedziałek 29 czerwca 2020 roku w Brodnicy z udziałem Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych nominacje wręczył na wniosek szefa MON.

Na stopień gen. broni mianowany został gen. dyw. K. Król – zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, na stopień gen. bryg. mianowany został płk J. Stocki – szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego RSZ.

- Nominacje dla obu Panów Generałów są wyrazem rosnącej pozycji Polski, Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej. Pan Generał Krzysztof Król obejmie stanowisko, jestem o tym przekonany, bardzo ważne stanowisko w dowództwie Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc będzie to sygnał, że Wojsko Polskie liczy się w ramach NATO.  Pan Generał Stocki przez te lata swojej służby udowodnił, że Wojsko Polskie jest bardzo profesjonalne, że ma zdolności i umiejętności, które wyróżniają się w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - zwrócił się do nominowanych szef MON.

- Wręczamy dziś nominację generalską dla pana generała Krzysztofa Króla, któremu powierzamy w tym samym momencie niezwykle ważne zadanie reprezentowania nas, kandydowanie na szefa sztabu Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, jednego z najważniejszych dowództw NATO-wskich jakie są, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu (… ) dowództwa odpowiedzialnego również za operację w Afganistanie - powiedział Prezydent Andrzej Duda.

W trakcie spotkania z żołnierzami w Brodnicy minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom wojsk chemicznych za ich zaangażowanie w walkę z epidemią koronawirusa. – Żołnierze wojsk chemicznych służyli bardzo ofiarnie, zapewniając bezpieczeństwo osobom, które były poszkodowane w wyniku epidemii. Domy pomocy społecznej były właśnie odkażane przez żołnierzy wojsk chemicznym. Dziękuję wszystkim żołnierzom chemikom za ich ofiarną służbę – mówił minister.

4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego realizuje zadania militarne związane z wykonywaniem specjalistycznych zadań zabezpieczenia bojowego wojsk z zakresu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR). Ponadto, Pułk może wykonywać zadania niemilitarne wsparcia służb cywilnych w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz wsparcia operacji w ramach misji pokojowych.  Podczas epidemii żołnierze jednostki m. in. prowadzili dezynfekcję i wspierali cywilną służbę zdrowia.

>>> GALERIA - Wręczenie awansów generalskich

Wideo

Zdjęcia (8)