W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo morskie odpowiada na coraz trudniejsze wyzwania

22.03.2019

- W ramach przedstawionego niedawno Planu Modernizacji Technicznej, do 2026 roku przewidujemy szereg programów mających na celu wzmocnienie potencjału naszej Marynarki Wojennej. Bezpieczeństwo naszego wybrzeża, to jeden z ważnych aspektów działań realizowanych w resorcie obrony – napisał w liście skierowanym do uczestników spotkania Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

220319_TZ_AMW_01

W piątek 22 marca br., w audytorium Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. W spotkaniu uczestniczył Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

Wiceminister podczas swojego wystąpienia odniósł się także do kwestii cyberbezpieczeństwa jednostek pływających oraz infrastruktury i usług portowych. Zaznaczył, że narażone na ataki są m. in. systemy inżynierii morskiej, usługi nawigacyjne, systemy do zarządzania i kierowania ruchem na morzu, radary oraz systemy logistyczne, a także systemy obsługi celnej pracujące w otwartej sieci komputerowej. 

W opinii wiceministra Tomasza Zdzikota  budowanie odporności na zagrożenia z cyberprzestrzeni dotyczy m.in. systemów teleinformatycznych funkcjonujących na statkach, w urzędach morskich, u armatorów, u operatorów logistycznych, w firmach handlowych, przedsiębiorstwach usług morskich czy też serwisach portowych. Minister Zdzikot zaznaczył, że systemy i sieci teleinformatyczne funkcjonujące w obszarze morskim mogą stać celem ataków hakerów, grup przestępczych, grup terrorystycznych czy też sił zbrojnych.

Głównymi tematami konferencji obok problematyki bezpieczeństwa morskiego były m.in.: swoboda żeglugi, jako fundament międzynarodowego ładu i światowego handlu, a także innowacje i nowe trendy gospodarki morskiej. Wśród prelegentów z Europy, Azji i Ameryki Północnej znaleźli się światowej klasy specjaliści w zakresie obronności i gospodarki morskiej.