W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo na flance wschodniej wspólnym celem Polski i Litwy

24.11.2018

– Nasza współpraca wojskowa z Litwą układa się bardzo dobrze. Łączy nas to, że razem wkładamy dużo wysiłku, żeby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Mamy również podobne stanowisko wobec zagrożeń – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem.

241118_MMB_LITWA_LChemperek_01

W dniach 23 - 24 listopada Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywał w Wilnie, gdzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw bałtyckich i Polski oraz w centralnych obchodach zorganizowanych z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy.

Szef MON w trakcie wizyty rozmawiał m. in. na temat współpracy i perspektyw jej rozwoju z ministrem obrony Litwy. – Nasza współpraca rozwija się dynamicznie. Mówiliśmy o bezpieczeństwie na wschodniej flance i działaniach, które je wzmacniają - m. in. o wspólnych szkoleniach, jak i współpracy wojsk specjalnych. Jesteśmy w programie eFP - Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence). Dziś jesteśmy w UE, w ramach NATO tworzymy podstawy do tego, żeby zarówno w Polsce, jak i na Litwie było bezpiecznie – mówił szef MON.

 

W sobotę minister Mariusz Błaszczak podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do programu „Cyber Rapid Response Teams”, który został stworzony w ramach PESCO. Państwem ramowym projektu jest Litwa. – Chodzi o to, by wykorzystać wspólne siły i środki. W Polsce mamy instytucje, które zajmują się tematem cyberbezpieczeństwa. Chodzi o to, by doszło do synergii naszych wysiłków. Będziemy m. in. wymieniać doświadczenia i zastanawiać się nad podejmowaniem jeszcze skuteczniejszych działań, które zapobiegną incydentom w tym obszarze – zaznaczył minister Błaszczak.

– Ten program dotyczy reakcji na zagrożenia cybernetyczne. Razem będziemy pracowali na rzecz stworzenia możliwości, żeby nasza odpowiedź w takich sytuacjach była natychmiastowa i skuteczna – dodał.

***

W sobotę w Wilnie z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy odbyła się wielka defilada wojskowa, w której uczestniczyło około 1800 żołnierzy i ponad 80 pojazdów wojskowych. Była to największa defilada w dziejach historii Litwy. W paradzie udział wzięli polscy żołnierze m.in. poczet z flagą LITPOLUKRBRIG wystawiony przez sztab brygady, pluton polskich żołnierzy z batalionu dowodzenia LITPOLUKRBRIG oraz poczet flagowy z pułku reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Po zakończeniu uroczystości minister Błaszczak przekazał na ręce ministra obrony Litwy Raimundasa Karoblisa pamiątkową szablę.
***

W trakcie wizyty na Litwie minister Błaszczak złożył wieńce na cmentarzu wojskowym na Antokolu oraz Cmentarzu na Rossie przed Mauzoleum „Matki i Serca Syna”.  – To jest niezwykle ważne dla nas Polaków, żeby pamiętać o historii i czerpać z dziedzictwa. Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna chwila. Miejsce, gdzie jest Mauzoleum „Matki i Serca Syna” to symbol budujący naszą tożsamość narodową - powiedział minister.

***
PESCO (permanent structured cooperation) - stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Umożliwia  państwom członkowskim UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wspólny rozwój potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty lub zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}