W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bycie oficerem Wojska Polskiego to wielkie zobowiązanie

01.09.2018

– Pamiętajcie o postawie, jaką nasi przodkowie pokazali 79 lat temu na Westerplatte; pamiętajcie o poczuciu honoru i dumy z tego, że jesteście oficerami Wojska Polskiego, z tego, że jesteście Polakami − powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na promocji oficerskiej marynarzy.

010918_MMB_Bycie_oficerem_Wojska_Polskiego_LChemperek_01

Szef MON uczestniczył 1 września br. w promocji podchorążych najstarszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Ceremonia mianowania na pierwszy stopień oficerski − podporucznika marynarki, zgodnie z tradycją, odbyła się na pokładzie niszczyciela, okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że bycie oficerem Wojska Polskiego, oficerem Marynarki Wojennej RP to wielkie wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie:

– Kiedy usłyszałem, z jaką siłą śpiewacie hymn Polski, przekonałem się, że sprostacie tej odpowiedzialności. Jest moc! To bardzo ważne, żeby mieć poczucie służby, żeby wiedzieć i pamiętać słowa przysięgi, którą przed chwilą złożyliście – powiedział  minister i dodał:

– Stanowicie elitę Wojska Polskiego. Jesteście oficerami, a więc bierzecie odpowiedzialność również za swoich podwładnych. Będziecie kształtować ich umiejętności, ale będziecie także ich  wychowywać, zgodnie z rotą przysięgi, którą złożyliście.

 

Na pierwszy stopień oficerski − podporucznika marynarki − promowanych zostało 40 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak.

Jako pierwszy szlify oficerskie otrzymał prymus − bosman podchorąży Błażej Koreike, który w imieniu promowanych podziękował kadrze akademickiej za pomoc w realizacji marzeń młodych marynarzy:

– Za wszystkie chwile, dobre i te trudne, gdyż te drugie najlepiej kształtują charakter i osobowość −  dziękujemy! Koleżanki i koledzy, jestem pewien, że podołamy nowym obowiązkom. Żal się żegnać. Gratuluję Wam i życzę powodzenia! Niech Wasza służba będzie Waszą pasją!  – mówił ppor. marynarki Błażej Koreike,  zwracając się do wszystkich nowo promowanych oficerów.

 

Minister obrony narodowej wyróżnił najlepszych tegorocznych absolwentów oraz gratulował wszystkim promowanym oficerom.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował również ich rodzicom:

– Dziękuję za Państwa wkład w to, żeby wychować i ukształtować młodych ludzi tak, by byli patriotami – powiedział szef MON.

***

Mianowanie na stopień podporucznika marynarki jest elementem ceremoniału wojskowego, nawiązującym do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Odbywa się przez dotknięcie szablą lewego ramienia podchorążego, przyklękającego przed generałem (admirałem) na jednym kolanie. Tradycyjnie promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej odbywa się na pokładzie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte jest jedyną morską wojskową uczelnią w kraju, która nieprzerwanie od 1922 r. kształci oficerów Marynarki Wojennej. Studia dla podchorążych realizowane są na trzech wydziałach: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO), Dowodzenia i Operacji Morskich (WDiOM) oraz Mechaniczno-Elektrycznym (WME).

Od 1996 roku uczelnia kształci również specjalistów cywilnych.

Zdjęcia (4)