W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum serwisowe czołgów Leopard rozpoczęło swoją działalność

05.07.2019

W czerwcu w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych swoją działalność zainaugurowało Centrum Serwisowo - Logistyczne czołgów Leopard 2. Dziś zakład odwiedzili prezydent Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prezydent i minister obrony narodowej z pracownikami WZM

Podczas wizyty szef MON spotkał się z kierownictwem tych wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jednych z najprężniej rozwijających się zakładów zbrojeniowych w Polsce. 

Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes zarządu WZM omówiła profil działalności spółki: od ponad 35 lat zakłady specjalizują się w obsługach ciężkich pojazdów wojskowych: gąsienicowych i kołowych: czołgach, bojowych wozach piechoty, kołowych transporterach opancerzonych, wozach artyleryjskich, wozach zabezpieczenia technicznego oraz obsługach silników i szybko wymiennych zespołów napędowych do wszelkich lądowych pojazdów wojskowych eksploatowanych przez Wojsko Polskie.

WZM posiada w swojej ofercie szereg pakietów modernizacyjnych, w tym propozycję modernizacji czołgu Leopard 2A5 wspólnie ze spółkami z Grupy Kapitałowej PGZ – PCO S.A. oraz ZM TARNÓW S.A. oraz projekt modernizacji bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D i BWR-1S.

Podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych minister Mariusz Błaszczak rozmawiał również z pracownikami zakładów i zwiedził teren zakładu. WZM zatrudnia ponad 300 pracowników, w tym 60 inżynierów. Szef MON spotkał się z nimi w hali montażowej pojazdów bojowych, w hali centrum zespołów napędowych oraz w Centrum Serwisowo-Logistycznym Leopard 2, którego działalność uroczyście zainaugurowano 18 czerwca br. CSL jest przeznaczone do zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych RP we wszystkich obszarach niezbędnych do utrzymywania w pełnej sprawności technicznej czołgów Leopard 2A5.

Aktualnie Polska Grupa Zbrojeniowa pracuje nad kompleksowym systemem wsparcia logistycznego, który będzie poświęcony serwisowaniu i modernizacji czołgów podstawowych znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, którego jednym z elementów będą WZM.

W 2018 roku przychody WZM ze sprzedaży produktów wojskowych wyniosły 121 mln zł i były najwyższe w ciągu ostatnich lat (w 2017 – 91 mln, 2016 - 88 mln, 2015 – 50 mln, 2014 – 43,7 mln).

 

Po południu minister Mariusz Błaszczak rozmawiał w Poznaniu z pułkownikiem Philem Brooks, dowódcą dowództwa szczebla dywizyjnego amerykańskiej armii, tzw. Mission Command Element (MCE) o bieżącej polsko – amerykańskiej współpracy wojskowej i aktualnych zadaniach amerykańskiego dowództwa.

MCE zlokalizowane w Poznaniu jest dowództwem dla żołnierzy USA prowadzących treningi bilateralne oraz wielonarodowe ćwiczenia w ramach amerykańskiej operacji Atlantic Resolve

w krajach wschodniej flanki NATO: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii i Bułgarii, a także w Niemczech. Od 28 lutego 2018 roku 1 Dywizja Piechoty przejęła dowodzenie w Mission Command Element od 4 Dywizji Armii Amerykańskiej w Europie.

W spotkaniu uczestniczyli również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ oraz płk Eric Trychon, attaché obrony USA i płk James E McDonough, attaché wojskowy USA.

>>> GALERIA - Centrum serwisowe czołgów Leopard rozpoczęło swoją działalność

Zdjęcia (7)