W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Chwała niezłomnej Warszawie i jej obrońcom”

31.07.2019

- Jesteśmy prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma możliwość osobiście podziękować Powstańcom za Ich bohaterstwo i odwagę, za gotowość do największego poświęcenia, jakim jest walka za Ojczyznę. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, by w swoim otoczeniu odnaleźć bohaterów – Powstańców Warszawskich. Spróbujmy Ich odnaleźć i przekazać wyrazy wdzięczności za postawę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Szef MON w przesłaniu zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej heroicznych epizodów II wojny światowej i historii Polski.

-  Naprzeciw silnie uzbrojonym Niemcom stanęło kilkanaście tysięcy młodych i mało doświadczonych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Stanęli do walki nie wiedząc, czy uda się zwyciężyć. Wówczas nikt nie wiedział jak wiele ofiar pochłonie ten nierówny bój. (…) W dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jako minister obrony narodowej, w imieniu wszystkich żołnierzy, składam wyrazy podziękowania i kieruję słowa najwyższego szacunku do wszystkich Powstańców – żołnierzy Wojska Polskiego. Jestem Wam wdzięczny za Waszą postawę i obiecuję, że nigdy o Was nie zapomnimy. Chwała niezłomnej Warszawie i jej obrońcom – powiedział szef MON.