W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyberbezpieczeństwo jednym z priorytetów MON. Za nami 5. Edycja Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC

30.10.2019

Przyszłość  NATO Cyberspace Operations Centre, cyberodstraszanie w wirtualnym świecie oraz korzyści, jakie niesie współpraca w obszarze cyber to główne tematy omawiane podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC.

Wiceminister Zdzikot na CYBERSEC

W środę Tomasz Zdzikot sekretarz stanu w MON uczestniczył  w piątej, jubileuszowej  edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, w panelu  Security Among the Alliance – Joint Efforts in Enhancing Digital Capabilities.  

CYBERSEC to konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberprzestrzeni oraz globalnej rewolucji technologicznej. Wykorzystuje ona formułę opartą na połączeniu wiedzy ekspertów i profesjonalistów z różnych dziedzin, w celu opracowania praktycznych rekomendacji.

Sekretarz stanu Tomasz Zdzikot przypomniał, że Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi intensywne działania, które mają na celu rozwój kompetencji i zdolności w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wiceminister zapewnił, że Polska nieustannie poszerza współpracę w tym obszarze w ramach programów i projektów NATO, ale także w ramach bilateralnej współpracy z sojusznikami.  - Współpraca w ramach NATO nieustannie się rozwija. Przykładem jest nowo utworzone Centrum Operacji Cybernetycznych. Wierzymy w budowanie silnych struktur takich jak Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni czy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – mówił wiceminister. 

Sekretarz stanu w MON odniósł się także to kwestii edukacji i systemu szkoleń ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, zaznaczając, że są kluczowe dla tego obszaru. 

W trakcie konferencji wiceminister Tomasz Zdzikot rozmawiał m. in. z  R. Strayerem zastępcą Sekretarza ds. Cyberbezpieczeństwa i Międzynarodowej polityki ds. Informacji i Komunikacji w Biurze ds. Gospodarczych i Biznesowych  w Departamencie Stanu USA.  Wiceminister omówił także możliwości rozwoju współpracy pomiędzy Polską a NATO, w tym wymianę informacji i dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, z Antonio Missirolim – Asystentem sekretarza generalnego NATO ds. nowych zagrożeń bezpieczeństwa. 

Wiceminister rozmawiał także na temat rozwoju współpracy bilateralnej w obszarze cyber na szczeblu strategiczno-politycznym i eksperckim z C. Martinem, szefem UK National Cyber Security Centre. 

 

Zdjęcie: Archiwum  European Cybersecurity Forum – CYBERSEC

Zdjęcia (5)