W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Daliście przykład Narodowi jak zwyciężać”

21.12.2017

- Daliście przykład Narodowi jak zwyciężać, daliście przykład Narodowi, że trzeba się przemocy przeciwstawić i Wy wydobyliście z narodu tę moc, która ostatecznie doprowadziła Polaków do niepodległości, która dalej prowadzi nas do odbudowy państwa polskiego. Dzięki Waszemu poświęceniu, wiemy dziś, że nie ma ceny, której nie warto byłoby zapłacić, żeby Polska była wielka, solidarna i niepodległa. Dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas ceremonii wręczenia odznaczeń.

211217_AM_Medale_Solidarnosc_RSuchy_01

W czwartek, 21 grudnia br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski, odznaczył złotym medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”: Kopalnię Węgla Kamiennego "Wujek", Stocznię Szczecińską i Stocznię Gdańsk S.A.

Pamiętam każde z Waszych wystąpień, pamiętam moją dumę, ale także strach i wielką radość, że są tacy Polacy, którzy gotowi są zaryzykować życie za niepodległość. Wolność w tych wystąpieniach była najistotniejszym czynnikiem życia narodu polskiego. W tym „więzieniu sowieckim” byliśmy skazani na to, by wyłącznie pracować dla wielkiej sowieckiej machiny wojennej i każdy wysiłek miał być poświęcony na to, by Sowieci mogli opanować kolejną część świata. Zarówno w 1970 roku, jak i wtedy, gdy przeciwstawiliście się wojnie jaką wydano Polakom w 1981 roku, poświęciliście swoje życie i postawiliście, rzeczywiście, na szalę wszystko, co najważniejsze. Realizowaliście tradycję, którą i żołnierze polscy kontynuują po dzień dzisiejszy przypominając słowa „I Brygady” – „rzuciliście swój los na stos”. W tamtym czasie, jak sądzę, nie było takiego Polaka, który nie uważał,  że jesteście dla każdego z nas wzorem. Warto przypomnieć […], że sowieccy oficerowie w polskich mundurach wyprowadzili przeciwko Wam polskich, młodych chłopców, polskich żołnierzy. Chodziło o to, żeby rękoma Polaków zamordować nadzieję polską, nadzieję, którą przynosili stoczniowcy w 1970 roku i nadzieję, którą podtrzymywali górnicy kopalni „Wujek” w roku 1981. Gdy Wy w kopalni Wujek strajkowaliście, podejmowaliście walkę z okupantem, (…) my, wtedy w celach więziennych modliliśmy się za Was, o każdą godzinę, o każdy dzień, o każdego z Was byście wytrwali i by nic Wam się nie stało. Opłakiwaliśmy wówczas każdego z poległych. Pamiętać będziemy zawsze o córkach, matkach i siostrach, tych którzy polegli.

Minister podkreślił, że od postulatów ekonomicznych wysuwanych podczas strajków w okresie PRL, ważniejsza była walka o wolność, której robotnicy domagali się - W tamtych czasach mówiono, że chodzi Wam tylko o podwyżki, że chodzi Wam o chleb, że chodzi Wam wyłącznie o to, żeby Wam się lepiej żyło – mam nadzieję, że o to Wam chodziło, ale tak naprawdę chodziło o to, żeby to Polsce i Polakom się lepiej żyło, żebyśmy nie byli traktowani jak niewolnicy, żebyśmy nie byli spychani na margines przez sowiecki system, który okupował Polskę. Oczywiście sprowadzanie tej walki, którą prowadziliście wyłącznie rzekomo do spraw ekonomicznych było próbą skonfliktowania społeczeństwa, rozbicia polskiego ruchu niepodległościowego.

Szef MON odniósł się również do skutków wprowadzenia stanu wojennego - Stan wojenny wypędził milion ludzi z Polski, zatrzymał na zawsze zakłady pracy, spowodował katastrofę gospodarczą, z której w pewnych wymiarach po dzisiaj się nie wygrzebaliśmy, opóźnienia na dziesięciolecia i próba przywrócenia ładu sowieckiego w Polsce, ładu, którego istotą był strach i którego istotą miał być  konflikt wewnątrz społeczeństwa, przeciwstawienie jednych drugim, w tym także wojska przeciwko Narodowi. To, co jest istotą polskości – związek wojska z narodem – miał być raz na zawsze złamany, a nienawiść między Polakami miała stać się źródłem siły sowieckiej. Wy sprawiliście, że te zamiary obróciły się w niwecz.

Podczas uroczystości wręczenia medali głos zabrali również przedstawiciele wyróżnionych zakładów: Dyrektor Kopalni „Wujek” Michał Paprotny, wiceprezes Stoczni Gdańskiej Przemysław Sztandera oraz Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego Andrzej Strzeboński.

W imieniu załogi Kopalni „Wujek” dziękuję Panu Ministrowi za wyróżnienie […]. Wtedy, w 1981 roku wiedzieliśmy, że nadchodzą bardzo mroczne czasy, ta wiedza pochodziła z dwóch źródeł – od naszych rodzin i z Kościoła. Dzisiaj ważne stają się inicjatywy, które my starsi podejmujemy w celu upamiętnienia tamtych dni. Panie Ministrze, pod pańskim przewodnictwem Wojsko Polskie dołączyło dzisiaj do łańcucha nauczycieli historii - mówił w trakcie uroczystości Dyrektor Kopalni „Wujek” Michał Paprotny.

Stocznia Gdańska to kolebka „Solidarności”, to symbol walki o wolność i demokrację naszego kraju. Za tę wolność Stocznia zawsze będzie gotowa walczyć. Odznaczenie Stoczni Gdańskiej to wielkie wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie, za to wyróżnienie dziękujemy w imieniu stoczniowców – mówił  Wiceprezes Stoczni Gdańsk S.A. Przemysław Sztandera.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (Stoczni Szczecińskiej) Andrzej Strzeboński – ten medal dla Stoczni Szczecińskiej, to odznaczenie dla pokoleń stoczniowców szczecińskich, którzy gdy było trzeba zawsze stawali do walki w imię wolności, solidarności i sprawiedliwości. To jest zaszczyt, ale i zobowiązanie. Dzisiaj my w Szczecinie z tego zobowiązania staramy się wywiązywać. Dziękujemy Panie Ministrze, jesteśmy do Pana dyspozycji, gdy trzeba będzie wesprzeć sztandar polskiego oręża.

***
W uznaniu szczególnych zasług z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczpospolitej Polskiej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyróżnił również złotym medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”: Szczepana Chojnackiego, Jana Jasińskiego, Janusza Kotowicza oraz listem gratulacyjnym śp. Kazimierza Szołocha, który odbierała Jego córka p. Anna Balawajder.

Materiał video dzięki uprzejmości TVP INFO.