W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzje w sprawie lokalizacji WOT w zachodnich województwach

27.02.2018

Informujemy, że wszelkie doniesienia medialne dotyczące rozstrzygnięć w zakresie lokalizacji struktur Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego są nieprawdziwe. Przypominamy, że decyzje w tym zakresie zapadną w ostatnim kwartale 2018 roku.

19_Blisko_600_ochotnikow_rozpoczyna_sluzbę_w_WOT

Formowanie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju zostało podzielone na cztery etapy. Ostatni, czwarty etap przewiduje uformowanie brygad WOT w województwach opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Obecnie na terenie tych województw trwają rekonesanse infrastruktury jaka potencjalnie może być wykorzystana na potrzeby umiejscowienia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Rekonesanse są realizowane przez zespół oficerów z MON przy współudziale m.in. władz samorządowych.

Wytypowane lokalizacje zostaną przedstawione Ministrowi Obrony Narodowej w ostatnim kwartale bieżącego roku w celu zatwierdzenia ich pod siedziby WOT. Do tego czasu wszelkie doniesienia medialne o lokalizacjach WOT na terenie tych województw są nieuzasadnione.

Przypominamy, że proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją utworzenia WOT, która została zatwierdzona przez ministra obrony narodowej w 25 kwietnia 2016 roku.

Koncepcja przewiduje sformowanie w Polsce siedemnastu Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie mają być utworzone dwie brygady.

W odniesieniu do wspomnianej koncepcji, proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej rozłożony został na lata 2016 – 2021 i podzielony na cztery etapy.

W ramach pierwszego etapu obejmującego lata 2016 – 2018 utworzono w Warszawie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rozpoczęto proces formowania trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

W ramach etapu drugiego obejmującego przedsięwzięcia planowane w latach 2017 – 2019 zainicjowano formowanie kolejnych trzech brygad dyslokowanych w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz utworzono Mobilny Zespół Szkoleniowy w składzie trzech Zespołów Szkoleniowych.

W ramach etapu trzeciego obejmującego lata 2018 – 2020, od stycznia 2018 roku zainicjowano formowanie kolejnych siedmiu brygad dyslokowanych w województwach: pomorskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim.

Etap czwarty będzie obejmował lata 2019 – 2021. Dowództwo WOT planuje wtedy sformować kolejne cztery brygady obrony terytorialnej w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim.

Realizacja procesu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej spowoduje, iż do końca 2018 roku wojska te liczyć będą około 21 000 stanowisk służbowych, w tym około 3 000 stanowisk przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych oraz 18 000 stanowisk dla żołnierzy TSW.

ppłk Marek PIETRZAK

Rzecznik Prasowy

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej