W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Defilada „Silni w sojuszach” to dowód współpracy i przyjaźni

02.05.2019

– Wspólnie przełamujemy bariery, wspólnie odpowiadamy na zagrożenia, wspólnie także tworzymy przyszłość naszych państw - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w czwartek podczas spotkania z żołnierzami państw sojuszniczych i Unii Europejskiej, którzy w piątek wezmą udział w defiladzie "Silni w sojuszach".

Defilada „Silni w sojuszach” to dowód współpracy i przyjaźni

W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie uczestniczyli także przedstawiciele ministerstw i armii 27 państw.

–  Udział żołnierzy z państw NATO i Unii Europejskiej w defiladzie 3 maja będzie dowodem współpracy i przyjaźni (...) 20 lat Polski w NATO i 15 lat Polski w UE to dwie bardzo ważne daty dla historii Polski, dla rozwoju Polski i dla obecnej Polski – powiedział minister Błaszczak. Jak zaznaczył, współpraca w obu organizacjach przyczyniła się do rozwoju politycznego, gospodarczego i wojskowego Polski i innych krajów.

–  Wspólnie gwarantujemy własne bezpieczeństwo. Jesteśmy  solidarni wobec siebie, nie tylko korzystamy z gwarancji, ale także rozwijamy zdolności NATO, rozwijamy zdolności UE, na przykład jeżeli chodzi o wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. (...)  –  mówił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON podczas spotkania podziękował żołnierzom za udział w defiladzie. Dowódcom pocztów sztandarowych wręczył pamiątkowe ryngrafy.

– 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznica naszego członkostwa w Unii Europejskiej wymagają specjalnej oprawy. Wydarzenia, które chcemy upamiętnić, były wyjątkowej wagi, nie tylko dla mojego państwa, ale także dla wspólnoty euroatlantyckiej jako całości - powiedział szef MON.

Podczas spotkania minister Błaszczak rozmawiał m.in. z wicepremierem-ministrem obrony narodowej Belgii oraz wiceministrem obrony Estonii.

***

W defiladzie „Silni w sojuszach”, która odbędzie się 3 maja na warszawskiej Wisłostradzie weźmie udział 2000 żołnierzy i funkcjonariuszy. Wśród polskich żołnierzy, policjantów, strażaków będzie defilować blisko 300 żołnierzy z 27 państw NATO i UE. Udział potwierdzili  m.in. żołnierze z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA.
Nasi sojusznicy zaprezentują również sprzęt ciężki. Żołnierze USA pokażą transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejadą także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. MON wraz z innymi służbami mundurowymi chce uczcić nie tylko 3 maja - Narodowe Święto Konstytucji, uchwalonej w 1791 roku, ale także przypadającą w tym roku 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15-lecie polskiej obecności w Unii Europejskiej.

>>> Galeria - Defilada „Silni w sojuszach” to dowód współpracy i przyjaźni

Zdjęcia (4)