W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dowództwo w Elblagu gotowe do nowych zadań

06.12.2018

– Dziękuję wszystkim tym, którzy brali udział w ćwiczeniu Anakonda 18 – żołnierzom z Polski, ale również żołnierzom państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję za wspólną służbę. Nie tylko podczas ćwiczeń, ale na co dzień, zarówno w ramach eFP, jak i w ramach naszej wspólnej kooperacji. Dzięki waszej codziennej służbie narody naszych państw mogą czuć się bezpiecznie – powiedział Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Elblągu.

Mariusz Błaszczak

W czwartek szef MON wziął udział w ceremonii podpisania protokołu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód oraz odprawie podsumowującej ćwiczenie Anakonda 18.

W uroczystościach udział wziął także prezydent Andrzej Duda. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

– Anakonda to skomplikowane ćwiczenia i duże wyzwanie polegające chociażby na tym, że po raz pierwszy odbywało się nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, na Łotwie i w Estonii. To było duże wyzwanie, któremu żołnierze NATO sprostali. Żołnierze naszych wojsk, wojsk sojuszniczych NATO udowodnili, że są sprawni, że potrafią ze sobą współpracować. Udowodnili naszą solidarność i wzajemną troskę o wspólne bezpieczeństwo – tak o zakończonym ćwiczeniu mówił szef MON.

Uznanie dla żołnierzy polskich oraz z wojsk sojuszniczych wyraził także prezydent Andrzej Duda, który  pogratulował wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. - Uzyskana doskonała ocena w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko Państwa ciężkiej pracy i zdolności organizacyjnych, ale pokazuje także ogromne zaangażowanie i jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji – powiedział.

Podsumowując ćwiczenie Anakonda 18 oraz certyfikację Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Tomasz Piotrowski zwrócił z kolei uwagę na fakt, że ćwiczenie było największym sprawdzianem ostatnich lat nie tylko dla Wojska Polskiego, ale także dla struktur dowodzenia Sojuszu.  – Zademonstrowaliśmy naszą gotowości do obrony i podkreśliliśmy naszą jedność i spójność. To była także okazja do certyfikacji Dywizji Północny – Wschód w Elblągu – mówił Dowódca Operacyjny.

- Możemy mieć wspólną satysfakcję z tego, że postanowienia szczytu NATO z Warszawy z  2016 roku są wdrażane w życie, że dziś rozpoczęła swoje funkcjonowanie certyfikowana Wielonarodowa Dywizja Północny - Wschód. Gratuluję Dowódcy Dywizji, szefowi Sztabu Dywizji, gratuluję wszystkim dowódcom, żołnierzom. Udowodnili swoją sprawność, swoją wiedzę wojskową, swoje zaangażowanie w to, żeby stanowić bardzo ważny filar bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – mówił podczas uroczystości minister Błaszczak.

W trakcie uroczystości w Elblągu prezydent wręczył trzem oficerom Wojska Polskiego akty mianowań  na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie, a minister Mariusz Błaszczak pamiątkowe buzdygany. Na wniosek ministra obrony narodowej mianowany przez prezydenta na stopień generała dywizji  został gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Na stopień generała brygady nominacje otrzymali: płk Piotr Malinowski – szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód oraz płk Dariusz Żuchowski – zastępca szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia.

Minister obrony narodowej i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych wręczyli także dziś żołnierzom biorącym udział w ćwiczeniu Anakonda 18 pamiątkowe ryngrafy.

 

***

Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia Anakonda 18 było procedowanie certyfikacji zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL), prowadzona przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący.

26 listopada żołnierze Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód  rozpoczęli swój udział w drugim etapie ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego odbywała się certyfikacja.  Pozytywna ocena łączy się z przekazaniem dywizji w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.

Anakonda 18 to ćwiczenie międzynarodowe, w które  oprócz żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowani byli m.in. żołnierze z USA, Litwy, Łotwy i Estonii oraz wojska stacjonujące w Polsce w ramach eFP. Na poligonach w Polsce oraz na akwenie Morza Bałtyckiego ćwiczyło około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy po raz pierwszy  w edycji ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie. Ćwiczenie miało na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.12.2018 13:53 Artur Wróbel
Pierwsza publikacja:
13.12.2018 13:53 Artur Wróbel