W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki wspólnym szkoleniom podwyższamy zdolności Wojska Polskiego

18.09.2020

- Wojsko polskie musi posiadać umiejętności, musi mieć zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. I tak się dzieje. Podwyższamy te zdolności dzięki wspólnym ćwiczeniom - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych.

Wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowa Dęba

W piątek, 18 września br. na poligonie w Nowej Dębie, szef MON obserwował ćwiczenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej.

- Wystarczy spojrzeć co się dzieje za naszą wschodnia granicą. Trzeba wyciągać z tego wnioski dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Wczoraj obchodziliśmy 81. rocznicę napaści komunistycznej Rosji na Polskę. Zadano nam cios w plecy na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, dlatego w tym ważnym dla nas dniu,  rząd ratyfikował umowę z USA, na podstawie której obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie miała trwały charakter. Jest to niezwykle ważne jeśli chodzi o odstraszanie ewentualnego agresora. Właśnie jesteśmy świadkami polskiego ćwiczenia, ćwiczenia zorganizowanego dla sił lądowych. Trwa ćwiczenie, w którym bierze udział Żelazna Dywizja oraz wszystkie trzy brygady dywizji. Przede wszystkim ćwiczy 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która stanowi szpicę NATO, a więc stanowi oddział, który jest gotowy do reakcji w bardzo krótkim czasie. Niewątpliwie jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa Polski i dla bezpieczeństwa także innych państw z wschodniej flanki - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia żołnierzy Żelaznej Dywizji były częścią zaplanowanych działań szkoleniowych w ramach jesiennego cyklu ćwiczeń Wojska Polskiego. Zadania szkoleniowe realizowali żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy działają w tzw. szpicy NATO. Żołnierze wykonali m. in. kierowanie ogniem przez kompanię czołgów (Leopard 2A5) oraz artylerię - kompanię wsparcia (moździerz Rak). Wsparcie działań szkoleniowych zapewnili biorący udział w ćwiczeniu żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej 
Wojsko Polskie systematycznie szkoli się, by utrzymać zdolności operacyjne i wysoki poziom gotowości bojowej. Wszystkie prowadzone ćwiczenia mają charakter defensywny.

- Chciałem powiedzieć, że wszystkie ćwiczenia, które są realizowane przez żołnierzy Wojska Polskiego są realizowane zgodnie z harmonogramem przyjętym i uzgodnionym z naszymi sojusznikami w NATO. Wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny oraz są niezwykle istotne dla podnoszenia zdolności bojowych i umiejętności żołnierzy wojska polskiego. Te umiejętności są niewątpliwie wysokie. Bardzo dziękuje dowódcom za to, że tak dużą wagę przywiązują właśnie do tych działań, które w konsekwencji przynoszą bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - zaznaczył minister.

Polska jest  kluczowym sojusznikiem NATO w regionie, który nie tylko korzysta z gwarancji bezpieczeństwa NATO, ale też zapewnia bezpieczeństwo pozostałym sojusznikom. Rozmieszczenie w Polsce newralgicznych struktur sojuszniczych stanowi wyraz zaufania do polskich żołnierzy oraz świadczy o wysokiej ocenie ich profesjonalizmu.

GALERIA-->> Szkolenie Wojska Polskiego w Nowej Dębie.

***

18. Dywizja Zmechanizowana stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowo formowany związek taktyczny docelowo będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jej podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.
Obecnie 18. Dywizja Zmechanizowana składa się z trzech brygad: 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. 
Trzonem VJTF 2020 są żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wspierani przez jednostki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki oraz specjalistów w dziedzinie obrony przed zagrożeniami czynnikami masowego rażenia (CBRN). W skład szpicy wchodzą ponadto żołnierze 12 państw sojuszu.

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}