W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dziękuję za wasze poświęcenie i służbę”

19.04.2018

- Dziś obchodzimy święto Garnizonu Warszawa. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości możemy chlubić się postawą Wojska Polskiego i żołnierzy zawsze gotowych do najwyższych poświęceń w obronie naszej wolności – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystego apelu z okazji święta Dowództwa Garnizonu Warszawa.

190618_MMB_DGW_WKrol_01

W czwartek, 19 kwietnia szef MON uczestniczył w obchodach święta Dowództwa Garnizonu Warszawa, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości uczestniczył także Andrzej Duda, Prezydent RP oraz przedstawicie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych  RP. 

Minister Mariusz Błaszczak przypominając rolę jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa zaznaczył, że choć żołnierze kojarzą się z głownie z asystą honorową, to należy pamiętać, że wielu z nich zabezpiecza funkcjonowanie pozostałej części Wojska Polskiego, tak by była ona gotowa do obrony Rzeczypospolitej.

Szef MON podziękował za nienaganną służbę i pracę, a rodzinom za zrozumienie.  - Dziękuję za służbę żołnierzom i za pracę pracownikom wojska. Życzę wszystkiego najlepszego, dalszej spokojnej służby. Chcę podziękować także waszym rodzinom, najbliższym za wsparcie, jakiego udzielają wam na co dzień – mówił Mariusz Błaszczak.

W trakcie uroczystości minister obrony narodowej oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb wręczyli żołnierzom i pracownikom wojska medale Za Zasługi dla Obronności Kraju. 

Prezydent Andrzej Duda w trakcie wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza stwierdził, że Plac Marszałka J. Piłsudskiego, to święte dla Polaków miejsce, gdzie oddawany jest hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom i bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski.  Zaznaczył, że Grób Nieznanego Żołnierza to także miejsce zaszczytne. − Nie wszystkie formacje, jednostki wojskowe mają ten zaszczyt, aby móc obchodzić swoje święto w tym właśnie miejscu, na tym placu, w cieniu Grobu Nieznanego Żołnierza − dodał Prezydent.


***
Istniejące w obecnej formie od 1 sierpnia 1995 roku, Dowództwo Garnizonu Warszawa podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Z uwagi na charakter powierzonych zadań jest instytucją zajmującą ważne miejsce w strukturach obronnych państwa oraz systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Do Dowództwa Garnizonu Warszawa należy zapewnienie sprawnego funkcjonowania kluczowych dla MON stanowisk dowodzenia i łączności, a także wsparcie logistyczne. DGW gwarantuje również skuteczną ochronę komórek organizacyjnych i jednostek resortu obrony narodowej, jak również kieruje wojskową asystę honorową do udziału w najważniejszych dla kraju uroczystościach. 

Dowództwu podlega ponad 30 jednostek wojskowych – głownie dowodzenia i łączności, zabezpieczenia, ochrony oraz reprezentacyjnych z 19 orkiestrami wojskowymi włącznie.

Corocznie, 19 kwietnia Dowództwo Garnizonu Warszawa obchodzi swoje święto ustanowione przez ministra obrony narodowej na mocy decyzji z dnia 31.12.2007 roku. Dzień ten upamiętnia powołanie, przez Tymczasową Radę Zastępczą Miasta, gen. Stanisława Mokronowskiego na stanowisko polskiego komendanta Wolnego Miasta Warszawy i Księstwa Mazowieckiego. Wydarzenie to miało miejsce po zakończeniu zwycięskiej Bitwy pod Warszawą, rozegranej  Insurekcji Kościuszkowskiej 17–18 kwietnia 1794 roku.

Zdjęcia (6)