W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dziękuję, że wybraliście służbę Polsce”

02.09.2018

- Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście decyzję dobrą dla siebie i dla Polski, która dumnie obchodzi jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Jesteście tutaj, bo postanowiliście stać się częścią systemu bezpieczeństwa naszego kraju. Wybraliście służbę Polsce. Poddaliście się dyscyplinie wojskowej. To nie było łatwe szkolenie, tym większy podziw dla Waszych decyzji i wytrwałości – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do studentów, którzy dziś złożyli przysięgę wojskową.

121218_TZ_wspolpraca_COMON_01

W niedzielę studenci ochotnicy, uczestniczący w szkoleniu praktycznym pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka”, złożyli przysięgę wojskową. Na uroczystości Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w resorcie obrony.

Szef MON w liście podziękował studentom za przyjęcie zaproszenia Ministerstwa Obrony Narodowej do udziału w programie edukacji wojskowej i za zaangażowanie, którego efektem jest pozytywne ukończenie niełatwego kursu.  - Cieszę się, że wielu studentów postanowiło podjąć dodatkowy wysiłek szkolenia podoficerskiego. Wojsko Polskie potrzebuje szeregowych żołnierzy rezerwy, ale również podoficerów, przygotowanych do dowodzenia zespołami żołnierzy – napisał Mariusz Błaszczak.

W trakcie uroczystości studenci, którzy uzyskali najwyższe oceny podczas szkolenia zostali wyróżnieni listem gratulacyjnym przez komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym dniu także wszyscy chętni mogli obejrzeć sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu jednostki, a także zapoznać się z warunkami, które trzeba spełnić, aby podjąć służbę w zegrzyńskim Centrum.

***
„Legia Akademicka”, pilotażowy program szkolenia został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2017 roku i skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe.

Część teoretyczna programu obejmowała 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywały się w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu wniosku student ochotnik mógł wziąć udział w części praktycznej, którą realizowano w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych sił zbrojnych. Szkolenie praktyczne odbywało się podczas wakacji, na dwóch 6-tygodniowych turnusach. Pierwsi studenci przysięgę wojskową złożyli 21 lipca br. W ośmiu miastach Polski przysięgało wtedy ponad 1800 osób.