W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziękujemy za bohaterstwo, dziękujemy za walkę o wolność Polski

03.12.2019

- Przed chwilą byliśmy świadkami ważnej chwili. Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił żołnierzy Wojska Polskiego, bohaterów którzy walczyli o wolną Polskę, walczyli na wielu frontach, walczyli podczas II wojny światowej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania w Ambasadzie RP w Londynie.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na spotkaniu z weteranami II wojny światowej, które odbyło 3 grudnia 2019 roku się w Ambasadzie RP w Londynie.

We wtorek, 3 grudnia minister Mariusz Błaszczak wręczył Złoty medal za Zasługi dla Obronności  Kraju Panu Johnowi Franklinowi. Szef MON wziął także udział w ceremonii wręczenia przez Prezydenta RP nominacji na stopień podporucznika i odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru Pana Franklina oraz wręczenia pośmiertnej nominacji na stopień generała brygady płk. Franciszkowi Kornickiemu.

- Niezwykle istotne jest to, że wyróżnienie otrzymują żołnierze, którzy dla nas, dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego są wzorem do naśladowania. Bardzo dziękuję Panom za taką postawę, za to,  że strzegliście nieba Wielkiej Brytanii, za to że walczyliście pod Monte Cassino, walczyliście na wielu frontach o wolną Polskę –  mówił podczas spotkania szef MON.

Przypominając losy odznaczonych dziś bohaterów prezydent podziękował za oddanie i walkę o wolność Europy i wolność Polski. - Przeszli różne drogi do tego, by bronić najpierw brytyjskiego, a później walczyć o wolne niebo nad Europą. Te drogi były bardzo różne, a z drugiej strony tak symboliczne. (…) Dziękujemy za bohaterstwo, za ten widomy znak, który panowie swoją walką i postawą dawaliście, kim są Polacy. Dawaliście od początku do samego końca swojej służby wojskowej świadectwo, że Polacy niezłomnie będą walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę, zawsze będą o niej pamiętali i nigdy nie będą szczędzili dla niej krwi, także gotowi przelać krew za wolność innych – mówił podczas spotkania prezydent.

Minister Mariusz Błaszczak  wraz polską delegacją pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył  wieniec pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego.

Podczas wizyty w Londynie minister Mariusz Błaszczak rozmawiał dziś także z Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallacem na temat wzmocnienia wojskowej współpracy bilateralnej.

We wtorek wieczorem, szef MON weźmie udział w recepcji wydanej przez brytyjską królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham, a następnie będzie uczestniczył kolacji roboczej szefów resortów obrony państw NATO.

***
4 grudnia minister obrony narodowej weźmie udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej (NAC) w formacie szefów państw i rządów. W trakcie spotkania przywódcy NATO podsumują proces wdrażania decyzji dotyczących strategicznych wyzwań Sojuszu, podjętych w Walii, Warszawie i Brukseli oraz zaangażowania sojuszników w działania na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

>>> GALERIA - Dziękujemy za bohaterstwo, dziękujemy za walkę o wolność Polski

Wideo

Zdjęcia (5)