W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziękujemy za codzienną służbę żołnierzom Pułku Reprezentacyjnego

31.03.2019

- To symboliczna chwila i symboliczne miejsce. Na co dzień strzeżecie bezpieczeństwa i godności Grobu Nieznanego Żołnierza, jednego z najważniejszych symboli Polski i Polaków. Jakże niezwykła jest ta misja pamięci, wierności, honoru i męstwa. To misja, która tworzy nasze poczucie dumy z Sił Zbrojnych RP i która podtrzymuje tradycję asysty honorowej Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w trakcie uroczystości wręczenia sztandaru dla Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Dziękujemy za codzienną służbę żołnierzom Pułku Reprezentacyjnego

W niedzielę, 31 marca na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru wojskowego dla Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Sztandar, płk. Leszkowi Szcześniakowi, dowódcy Pułku, wręczył Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, generał broni Rajmund Andrzejczak,  szef Sztabu Generalnego WP, żołnierze i pracownicy jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa, przedstawiciele duchowieństwa. Obecni byli także uczniowie klas mundurowych oraz przedstawiciele stowarzyszeń.
 
- Dziękuję Wam także za służbę w Pałacu Prezydenckim. Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to najważniejsza osoba w państwie, a więc Wasza służba też ma wymiar symboliczny. Dziękuję Wam za codzienną służbę. Jestem z Was dumny! – podkreślił minister Błaszczak.


 
Słowa podziękowania za dotychczasową służbę przekazał żołnierzom podczas uroczystości także prezydent Andrzej Duda - Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście absolutnie jedną z najpiękniejszych i najlepiej wymusztrowanych i zorganizowanych formacji na świecie. Na sztandarze są orły reprezentujące wszystkie rodzaje polskich sił zbrojnych - tak jak wy reprezentujecie na co dzień wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Dziękuję, że czynicie to z tak wielkim honorem – powiedział Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.
 
Rodzicami chrzestnymi proporca zostali: Maria Gilarska, wdowa po gen. bryg. Kazimierzu Gilarskim, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem oraz płk Roman Januszewski, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa.
 
Na zakończenie uroczystości delegacja Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego złożyła kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a pododdziały biorące udział w ceremonii przedefilowały Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
***
Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego rozpoczął funkcjonowanie 31 marca 2018 r., przejmując strukturę, zadania oraz tradycje i symbolikę Batalionu Reprezentacyjnego WP. Pułk stanowią: trzy Kompanie Reprezentacyjne WP, Orkiestra Reprezentacyjna WP, Szwadron Kawalerii WP, pluton salutowy oraz dowództwo i sztab. Jest bezpośrednio podporządkowany Dowódcy Garnizonu Warszawa.
 
Misją sformowania Pułku i zadaniem głównym jest reprezentowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w Polsce i zagranicą, podczas najważniejszych uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno – religijnych. Żołnierze Pułku stanowią wojskową asystę honorową podczas powitania głów państw, szefów rządów, organizacji międzynarodowych i europejskich, a także najwyższych dowódców wojskowych. Stanowią oprawę ceremonialną podczas składania listów uwierzytelniających Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez nowo akredytowanych ambasadorów innych państw. Towarzyszą w ostatniej drodze podczas uroczystości pogrzebowych osobom szczególnie zasłużonym dla państwa oraz żołnierzom. Drugim równie ważnym zadaniem jednostki jest pełnienie warty honorowej na posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim.
 
Sztandar jest najważniejszym znakiem jednostki wojskowej. Zaświadcza o osiągnięciu przez nią pełnej gotowości oraz dowodzi wysokiego poziomu wyszkolenia jej żołnierzy. Moment wręczenia sztandaru przechodzi do historii społeczności lokalnej i środowiska wojskowego jednostki.

>>> Galeria - Dziękujemy za codzienną służbę żołnierzom Pułku Reprezentacyjnego

Zdjęcia (8)