W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Podchorążego przypomina o odwadze wojskowych adeptów

29.11.2019

 -  Stoimy tu dziś z polskimi żołnierzami i  polskimi funkcjonariuszami, z polskimi przyszłymi oficerami. Stoimy z dumą wspominając pamięć tych, którzy z podniesioną głową walczyli o Polskę, oddawali za nią życie. I obiecujemy im dzisiaj po raz kolejny, w tych latach stulecia odzyskania niepodległości, że nie spoczniemy w tym wielkim dziele budowy - powiedział z okazji Dnia Podchorążego Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Minister Mariusz Błaszczak na apelu z okazji Dnia Podchorążego w Belwederze

29 listopada br. w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystym apelu odbywającym się tradycyjnie na dziedzińcu Belwederu w Warszawie z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Podczas apelu, podchorążowie wojskowych uczelni ubrani w historyczne stroje wystawili honorowe posterunki przed Belwederem.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Podchorąży odczytał apel pamięci przywołując bohaterskich podchorążych i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy atakując ówczesną rezydencję księcia Konstantego w Warszawie rozpoczęli Powstanie Listopadowe w 1930 roku.

Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak złożył gratulacje podchorążym, których wyróżnił prezydent Andrzej Duda.

Apel zakończyła defilada pododdziałów podchorążych.

 

***

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Z tej okazji co roku organizowane są m.in. bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej oraz pełniona jest honorowa służba w historycznych mundurach z 1830 roku.

>>> GALERIA - Szef MON na uroczystościach Dnia Podchorążego

Zdjęcia (5)