W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziś możemy czuć się bezpiecznie, bo wiemy, że są żołnierze obrony terytorialnej

14.10.2018

- Dziś złożyliście przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. Ta przysięga jest wyróżnieniem, ale i ogromnym zobowiązaniem dla Was – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas przysięgi żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami WOT

W niedzielę szef MON uczestniczył w Zamościu w przysiędze żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Uroczystą przysięgę na sztandar złożyło 66 żołnierzy – ochotników, którzy zasilili szeregi wszystkich batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. Świadkami tego wydarzenia byli m.in. weterani - żołnierze z oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz uczestnicy Kongresu Polsko – Amerykańskiego, który odbywa się w Lublinie.

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom, za to że są gotowi bronić Ojczyzny.  – Dziś możemy czuć się bezpiecznie, bo wiemy, że Wy jesteście. Że jesteście przeszkoleni i że staniecie w obronie naszej Ojczyzny, gdy zajdzie taka potrzeba – mówił  minister. Słowa podziękowania szef MON skierował także do rodzin żołnierzy, które zawsze ich wspierają.

Minister Błaszczak przypomniał wszystkim, że dziś w Polsce  Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej rozpoczęła się kampania rekrutacyjna, której celem jest pokazanie, że bycie żołnierzem to nie tylko służba, ale też ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca.

Po zakończeniu uroczystości szef MON złożył kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

***

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3000 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych powołany do działania z dniem 1 stycznia 2017 roku. Głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. Żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Zdjęcia (7)