W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacyjny test w szczytnym celu

16.08.2018

Prawie milion widzów i internauci rozwiązywali WIELKI TEST O POLSKICH SIŁACH ZBROJNYCH.

160818_MMB_wielkitesttvp_RSuchy_01

W rundzie finałowej Wielkiego Testu o polskich siłach zbrojnych zmierzyły się dwie pary: utytułowany zapaśnik Andrzej Supron i  major Adrianna Wołyńska oraz dziennikarka Justyna Śliwowska i podpułkownik Marek Pietrzak.

Po emocjonującej serii pytań, miną dla pierwszej z par finalistów okazała się ciekawostka z historii: W szeregach Żandarmerii Wojskowej służy dziś około 3000 żołnierzy. Tradycje tej służby sięgają czasów:

  • A. powstania kościuszkowskiego
  • B. powstania listopadowego
  • C. powstania wielkopolskiego
  • D. powstania styczniowego

Poprawna jest odpowiedź B. Tradycje tej służby sięgają powstania listopadowego - 13 czerwca 1831 r. utworzono formację nazwaną Strażą Polową. Właśnie 13 czerwca obchodzone jest święto Żandarmerii Wojskowej.

 

Szalę zwycięstwa przeważyła odpowiedź na pytanie: Na wydatki obronne Polska od kilku lat wydaje 2% Produktu Krajowego Brutto (PKB). Od 2020 r. wydatki będą stopniowo rosnąć, by w 2030 r. osiągnąć poziom:

  • A. 2,5 % PKB
  • B. 5% PKB
  • C. 10% PKB
  • D. 15% PKB

Poprawna jest odpowiedź A. Zwycięzcy, dziennikarka Justyna Śliwowska i ppłk Marek Pietrzak, odebrali nagrodę z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i członka Zarządu TVP Macieja Staneckiego. Wygraną w wysokości 30 tysięcy złotych zwycięzcy przeznaczyli na Fundację Sprzymierzeni z GROM. 

Doskonałym refleksem w pierwszej rundzie pytań wykazywała się para sportowców:  Sofia Ennaoui, biegaczka, srebrna medalistka mistrzostw Europy w Berlinie i Radosław Kawęcki, pływak, wicemistrz Europy z  Glasgow. Świetnie radziła sobie także para sportowców w mundurach:  plut. Piotr Małachowski mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie dyskiem i mar. Angelika Cichocka mistrzyni Europy w biegu na 1500 m.

Pytania miały różny stopień trudności. Kto nie znał odpowiedzi mógł strzelać. Wielki Test o polskich siłach zbrojnych rozwiązywali znani aktorzy, muzycy, sportowcy i dziennikarze wspierani przez żołnierzy. W programie wzięli udział m.in. ppłk Beata Targońska Przewodnicząca Rady ds. Kobiet, kmdr por. Dorota Stachura z Marynarki Wojennej, kpr. Tomasz Rożniatowski zawodnik Invictus Games, płk Szczepan Głuszczak współtwórca programu dla weteranów Projekt Wojownik, kpt. pil. Patrycja Balcerowska z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, por. pil. Sławomir Bąkała z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach,  por. Michał Tomczyk z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego,  st. chor. sztab. Arkadiusz Fraszczyk z Żandarmerii Wojskowej.

Ramię w ramię z osobami w studiu test rozwiązywali internauci i marynarze na pokładzie fregaty rakietowej 3 Flotylli Okrętów ORP Generał Kazimierz Pułaski. Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwali wojskowi eksperci – współtwórcy pytań.

Między kolejnymi rundami pytań widzowie mogli zobaczyć jak aktor Robert Koszucki szkolił się z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, co przyciąga kobiety do służby w wojsku, czym jest Projekt Wojownik dla weteranów, jak żyją i pracują w naszym kraju amerykańscy żołnierze z sojuszniczych wojsk NATO.

*** GALERIA WIDEO ***

 

Zdjęcia (5)