W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Formalne podstawy współdziałania WOT i ŚZŻAK

06.03.2018

- Podpisany dzisiaj dokument będzie miał wymiar wybitnie praktyczny i zwieńczy prace nad budową etosu formacji – powiedział gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) a Światowym Związkiem Żołnierzy AK (ŚZŻAK).

orzelek_WP

Ceremonia podpisania porozumienia między DWOT a ŚZŻAK, odbyła się w Warszawie w obecności sztandaru Światowego Związku Żołnierzy AK oraz żołnierzy sześciu brygad obrony terytorialnej. Dokument w imieniu ŚZŻAK parafował prezes zarządu głównego prof. dr hab. Leszek Żukowski, w imieniu WOT podpis na dokumencie złożył dowódca gen. bryg. Wiesław Kukuła.

- Porozumienie to będzie miało wymiar wybitnie praktyczny. Po pierwsze, naszym celem jest otaczanie opieką i ewentualną pomocą bezpośrednią weteranów Armii Krajowej. Po drugie, objęcie opieką mogił poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej przez żołnierzy WOT. Po trzecie, przeniesienie etosu Armii Krajowej w obszar kultury organizacyjnej i kształtowania postaw indywidualnych w formacji. Po czwarte zaś, upowszechnianie tradycji i spuścizny Armii Krajowej we współczesnej wojskowości – powiedział gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Wg prof. dr. hab. Leszka Żukowskiego, prezesa zarządu głównego ŚZŻAK, w obecnych czasach, kiedy tak bardzo zmieniła się technika walki i uzbrojenie, współpraca z WOT będzie polegała na doświadczeniu kształtującym morale. – Bohaterstwo z przeszłości może być wzorem w przyszłości – powiedział profesor Żukowski.

- Wprawdzie są osoby które uważają, że obrona terytorialna to nie wojsko, my jednak jesteśmy innego zdania. Poza wojskiem zawodowym istniejącym zgodnie z ustaleniami z NATO i UE jesteście wojskiem ochotniczym współpracującym z administracją i mieszkańcami – podkreślił profesor Żukowski zwracając się do zebranych.

Zasadniczym założeniem porozumienia jest zawiązanie sformalizowanej współpracy między DWOT, a ŚZŻAK opartej na zasadach wzajemnego wsparcia. Obydwa podmioty wyznaczają koordynatorów, którzy będą synchronizować działania podejmowane w ramach współpracy.

ŚZŻAK będzie wspierał merytorycznie WOT w zakresie edukowania żołnierzy, uczestniczył w procesie wyboru patronów poprzez czynne doradztwo oraz wspierając budowanie polityki historycznej w WOT na przykład wpierając kustoszy sal tradycji oraz prowadząc zajęcia wśród żołnierzy. Na mocy podpisanego dzisiaj dokumentu weterani AK będą uczestniczyć w życiu WOT biorąc udział w przysięgach wojskowych i innych przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym.

Dowództwo WOT na zasadach wzajemności będzie udzielać wsparcia logistycznego związkowi. W zgodzie z ceremoniałem wojskowym WOT zapewni uroczystą oprawę poprzez wystawianie asyst honorowych podczas uroczystości organizowanych przez związek.

Powyższe deklaracje złożone w porozumieniu będą realizowane w oparciu o zasady określone w przepisach obowiązujących w resorcie obrony narodowej, a zwłaszcza Decyzji nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 roku w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131, ze zm.).

 

ppłk Marek PIETRZAK

Rzecznik Prasowy

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej