W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Francuscy parlamentarzyści w MON

28.11.2017

We wtorek, 28 listopada br. podsekretarz stanu w MON, Tomasz Szatkowski, przyjął delegatów Zgromadzenia Narodowego (ZN) Francji: pana Joaquima PUEYO, wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych ZN oraz pana Pieyre-Alexandra ANGLADE.

t_szatkowski_mon

Podczas spotkania poruszono kwestie związane z rozwojem polityki obronnej UE, w tym inicjatywą Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO), a także relacjami UE-NATO. Wiceminister Szatkowski poinformował rozmówców o zastrzeżeniach Polski odnośnie do PESCO (w tym o liście Ministra Obrony Narodowej i Ministra Spraw Zagranicznych do Wysokiej Przedstawiciel w tej sprawie), zapewniając jednocześnie o woli Warszawy do prowadzenia prac w ramach tej inicjatywy.

Rozmówcy zgodzili się co do konieczności dalszego rozwijania współpracy UE-NATO. Strona francuska zaznaczyła, że w europejskim systemie obrony NATO odgrywa rolę decydującą. Wiceminister Szatkowski zapewnił, że dla Polski ważne jest rozwijanie zdolności obronnych, które byłyby wykorzystane zarówno na potrzeby UE, jak i NATO.

Delegaci zainteresowani byli również stanowiskiem Polski dotyczącym problemu migracji oraz oceną  zagrożeń płynących ze Wschodu. Zaznaczyli, że Paryż – koncentrując się na sytuacji na południu – dostrzega także destabilizujące działania Rosji.

Podczas spotkania strony zadeklarowały wolę utrzymania dobrych relacji polsko-francuskich i wyraziły nadzieję na dalszą owocną współpracę w dziedzinie obronności.