W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Wyszehradzka zwiększa zdolności NATO i UE

10.06.2019

Perspektywy współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w sferze obronności oraz przygotowania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej do rozpoczęcia 1 lipca półrocznego dyżuru w ramach Unii Europejskiej były głównymi tematami spotkania ministrów obrony Grupy V4, które odbyło się 10 czerwca na Słowacji. Ministra Mariusza Błaszczaka reprezentował na nim Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

44807_1280x540-2-2

Ministrowie V4 wyrazili zadowolenie, że współpraca wyszehradzka przyczynia się do zwiększenia zdolności NATO i Unii Europejskiej. 

W trakcie spotkania ministrowie omówili przygotowania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej (z udziałem Chorwacji) do rozpoczęcia 1 lipca półrocznego  dyżuru w ramach Unii Europejskiej. Polska pełni w niej rolę tzw. państwa ramowego, wydzielając największe siły i wystawiając dowództwo, w oparciu o Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. 

Ministrowie zdecydowali także o powołaniu kolejnej Grupy Bojowej w tym formacie w 2023 roku. Będzie to już trzecia Grupa Bojowa wystawiana przez V4. Postanowili także, że w ramach V4 będą prowadzone dalsze prace dotyczące rozwoju zdolności obronnych w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (tzw. PESCO). 

Ministrowie omawiali również wspólne działania wzmacniające Sojusz Północnoatlantycki. Kontynuowane są przygotowania do wydzielenia na potrzeby NATO wspólnych zdolności kierowania i dowodzenia logistyką. Służyć temu będzie utworzenie do 2020 roku dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego. Porozumienie Ogólne w tej sprawie zostało podpisane 8 czerwca przez ministrów obrony V4. Polska pełnić w niej będzie rolę wiodącą. 

Tematem dyskusji były także kwestie związane z sojuszniczym łańcuchem dowodzenia na flance wschodniej, z centralną rolą dowództwa Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie oraz dowództwem Wielonarodowej Dywizji w Elblągu

Zdecydowano także o kontynuacji współpracy w obszarze sił powietrznych, szkoleń, ćwiczeń i edukacji wojskowej.

Wiceminister Tomasz Zdzikot wziął także udział w spotkaniu ministrów obrony Środkowoeuropejskiej Współpracy Obronnej (CEDC), w której Polska posiada status obserwatora.
 

           

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}