W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwarancją bezpieczeństwa jest sojusznicza solidarność

03.12.2019

- Rozmawialiśmy o relacjach polsko – amerykańskich. Rozmawialiśmy o wypełnieniu treścią deklaracji podpisanych przez prezydentów Dudę i Trumpa, o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce, rozbudowie infrastruktury służącej obronności – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z Robertem C. O’Brienem, Doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie odbyło się 3 grudnia w Londynie.

Minister obrony narodowej na spotkaniu z Robertem C. O’Brienem, Doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Jak poinformował szef MON jednym z tematów poruszanych w trakcie spotkania były także kwestie związane z modernizacją Wojska Polskiego, w tym zakupy samolotów F35. – Rozmawialiśmy o współpracy związanej z zakupami najnowocześniejszego sprzętu dla Wojska Polskiego, na przykład o F-35 – to jest jedna z największych transakcji w historii Polski. Wyposażenie polskich Sił Powietrznych w F-35 niewątpliwie zwiększy zdolności polskiego lotnictwa – powiedział minister.

Mówiąc o bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO oraz odbywającej się sesji Rady Północnoatlantyckiej szef MON przypomniał, że gwarancją naszego bezpieczeństwa m. in. na wschodniej flance NATO jest sojusznicza solidarność. 

- Nasze bezpieczeństwo jest pewne ze względu na naszą aktywność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także na świetne, bardzo bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, czy ze Zjednoczonym Królestwem. W Polsce stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie, chorwackie i to jest dowód na solidarność Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dzisiejsze spotkanie ma charakter spotkania podsumowującego 70 lat istnienia i funkcjonowania sojuszu – mówił szef MON.

***
 4 grudnia minister obrony narodowej weźmie udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej (NAC) w formacie szefów państw i rządów. W trakcie spotkania przywódcy NATO podsumują proces wdrażania decyzji dotyczących strategicznych wyzwań Sojuszu, podjętych w Walii, Warszawie i Brukseli oraz zaangażowania sojuszników w działania na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak będzie także uczestniczyć w spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z liderami państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.

Zdjęcia (5)