W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednostka Wojskowa Komandosów - żołnierze, którzy mają poczucie misji

05.10.2018

– Na co dzień jesteście cichymi bohaterami operacji poufnych, operacji specjalnych, ale Polska o Was pamięta. Pamiętamy o Was dlatego, że bronicie naszej niepodległości, dlatego że stanowicie przykład dla innych żołnierzy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów.

Święto JWK

W piątek szef MON wziął udział w uroczystości z okazji święta Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. W spotkaniu, wzięli udział także kombatanci z oddziałów, których tradycje dziedziczy jednostka.

– Jednostka Wojskowa Komandosów to najstarsza jednostka specjalsów. To jednostka złożona z żołnierzy odpornych psychicznie i sprawnych fizycznie. To jednostka złożona z żołnierzy, którzy mają poczucie misji, poczucie służby. Świadczy o tym fakt, że nawiązujecie w tradycji do żołnierzy Armii Krajowej. Pamiętacie o tych, którzy dawali przykład swoją służbą broniąc Rzeczypospolitej, walcząc o niepodległość swojej Ojczyzny i swoją postawą pokazując, czym jest miłość do Polski. Wielu żołnierzy Wojska Polskiego chce do Was dołączyć, dlatego że należycie do elity Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za codzienną służbę  – mówił szef MON.

Minister zwrócił uwagę na silne więzi jakie łączą lublinieckich komandosów i weteranów walk o niepodległość. – Dziękuję za to, że pamiętacie o tych, którzy walczyli za Polskę, czego przejawem jest wyróżnienie w konkursie WAWA BOHATEROM. Pamiętacie, aby pomagać w trudach życia codziennego żołnierzom Armii Krajowej, Powstańcom Warszawskim. Ale dziękuję też Wam, za Wasz profesjonalizm, za Wasze zaangażowanie, właśnie za codzienną służbę, za to, że jesteście aktywni jeżeli chodzi także o upowszechnianie zdrowego trybu życia.– mówił minister.

W trakcie uroczystości za wybitne zasługi podczas pełnienia służby wojskowej minister Błaszczak wyróżnił komandosów medalami „Za zasługi dla Obronności Kraju” oraz „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie”. Także w tym dniu jednostka, na wniosek weteranów, została wyróżniona medalem Pro Patria. Medal wręczony przez Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został przyznany za pamięć o walce o niepodległość Polski.

W trakcie uroczystości dowódca jednostki otrzymał od Zarządu Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi wyróżnienie Feniks życia. Jest to podziękowanie za promowanie krwiodawstwa i aktywne uczestnictwo w akcjach oddawania krwi organizowanych przez Stowarzyszenie.

Spotkanie z komandosami było także okazją do zaprezentowania sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Szef MON został zapoznany przez dowództwo z aktualnie realizowanymi zadaniami oraz planowaną aktywnością.

W trakcie wizyty w jednostce minister Błaszczak złożył kwiaty przed pomnikiem pamięci o weteranach walk niepodległościowych oraz żołnierzach, którzy zginęli na służbie.

 

Zdjęcia (6)