W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Jesteście elitą armii, jesteście elitą narodu”

17.12.2017

- W Polsce armia była, jest i będzie fundamentem, nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu, bo w Polsce armia była, jest i będzie skarbnicą podstawowych wartości patriotycznych. Wy dziś szerzycie te wartości, armia polska Was potrzebuje – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w trakcie uroczystej promocji żołnierzy rezerwy na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

171217_AM_PromocjaOF_WKrol_01

W niedzielę 17 grudnia br. w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy. Aktu promowania 137 żołnierzy rezerwy dokonali I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: gen. broni Michał Sikora i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych: gen. dyw. Jarosław Mika.

Po zakończeniu aktu promocji nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz –„Nigdy Cię nie zawiodę Ojczyzno!” Nie ma słów bardziej przejmujących, bardziej zobowiązujących, wspanialszych, które może powiedzieć Polak – nigdy Cię nie zawiodę Ojczyzno. Nie zawiedli Polski żołnierze września 1939 roku, nie zawiedli Polski żołnierze, którzy szli do Polski niepodległej, walcząc z okupantami. Nie zawiedli Polski żołnierze niezłomni, którzy po okupacji hitlerowskiej walczyli z okupacją sowiecką, nie zawiedli też Polski Ci, których dzisiaj także wspominamy - robotnicy Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Tczewa, Elbląga, którzy bronili Ojczyzny przed Sowietami w powstaniu w 1970 roku, bronili Narodu, bronili nas wszystkich przed okupacją sowiecką. Nie zawiedli Ojczyzny górnicy „Wujka”, którzy padli 16 grudnia 1981 roku, gdy strzelali do nich Ci którzy zawiedli, Ci którzy splamili honor żołnierza polskiego. Ci, dla których nie ma miejsca w polskim żołnierskim korpusie oficerskim i w polskiej armii, i czas najwyższy to jasno powiedzieć. Dla tych, którzy mordowali Polakówdla tych którzy splamili swoje dłonie krwią polską, nie ma miejsca w żołnierskich szeregach.

Szef MON zaakcentował (...) – Pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami nie tylko żołnierzy spod Monte Cassino, spod Tobruku, ale jesteście także spadkobiercami żołnierzy niezłomnych, jesteście także spadkobiercami robotników, którzy walczyli na polskich ulicach o niepodległość, jesteście również spadkobiercami także tych wszystkich pokoleń, które swoje życie, bezpieczeństwo, pokój poświęciły temu, żeby Polska była niepodległa. To jest Wasz wzór, to są Ci, na których macie się wzorować i to są Ci, w oparciu o których macie kształtować swoich podwładnych, bo jesteście elitą armii, ale także jesteście elitą narodu, to według Waszego postępowania, według tego jak, Wy będziecie się odnosili do Ojczyzny, tak jak Wy będziecie się odnosili do zła, które macie potępić i dobra, które macie podnosić, pokazywać, kształtować, tak będą się zachowywali Polacy, tak będą kształtowali swój sposób patrzenia na rzeczywistość obywatele polscy.

- Kończymy rok, mianując koleją falę polskich oficerów. Wraz z tymi, którzy od początku tego roku byli mianowani, jesteście tysiąc sześćsetnymi oficerami polskimi w tym roku mianowanymi, a w ciągu ubiegłych dwóch lat mianowano Was trzy tysiące i ciągle jest Was za mało, bo armia polska musi być wielka, bo armia polska musi być bezpieczna, bo armia polska musi być zdolna do tego, by przeciwstawić się każdemu wrogowi siłą oręża i siłą ducha, tego, który kształtowali Wasi przodkowie, tego który kształtowała historia Polski. To Niej macie świadczyć, o niej macie zawsze  przypominać, tak, żeby już nigdy więcej Polakom nie towarzyszyło kłamstwo, tak żeby nigdy więcej nie fałszowano historii i nie upodlano narodu polskiego, tak, żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich Prezydent, milczą wtedy, gdy ginie elita ich armii, milczą wtedy, gdy zaczyna panować kłamstwo, tak jak było z kłamstwem smoleńskim. Waszym obowiązkiem jest świadczyć o prawdzie, chwale i sile narodu polskiego i polskiej armii. Czołem żołnierze!  - zakończył minister Macierewicz swoje przemówienie.

Za bardzo dobre wyniki, podczas szkolenia wojskowego i wzorową postawę, minister obrony narodowej wyróżnił ppor. rez. Martę Tyśkiewicz. Pani porucznik podkreśliła, iż dla stojących w szyku żołnierzy rezerwy szczególnie ważny był fakt, że promocja odbyła się na placu imienia wielkiego Polaka - Marszałka Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podziękowała też kadrze dydaktycznej za przygotowanie żołnierzy do pełnienia zaszczytnej funkcji oficera Wojska Polskiego.

Uroczystość zakończyła się ceremonią złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defiladą wszystkich pododdziałów na czele z dowódcą uroczystości, mjr. Tomaszem Sewastynowiczem z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Defiladę zamknęła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego

***

W trakcie uroczystości odczytano również decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o odznaczeniu medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski.