W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesteśmy dumni z postawy weteranów

02.06.2019

- Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju. - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Centralnych Obchodów Dnia Weterana.

WK5_0023_Slider_1280

W niedzielę, 2 czerwca br., Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które odbyły się w Rzeszowie.

- Żołnierze polscy służący na misjach służą swoją ofiarnością. Polska pamięta o ich ofiarności. Ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw. To weterani są objęci ustawą, która jest nowelizowana. Rząd przyjął nowelizację zwiększającą wsparcie dla weteranów. Dziękuję Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju za współpracę. Ten projekt nowelizacji został uzgodniony ze środowiskiem weteranów, znacząco rozszerza zakres wspracia jakiego udziela Państwo Polskie wobec swoich żołnierzy. Tą ustawą będą objęci wszyscy, którzy poniesli uszczerbek na zdrowiu - zapewnił szef MON.

Na uroczystości odczytano również listy od Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów i Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu skierowane do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, weteranów poza granicami kraju.

Uroczystości pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego poprzedziła msza święta sprawowana w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin.

Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Z rąk szefa resortu Szablę Honorową otrzymał płk Grzegorz Kaliciak, weteran misji w Iraku i Afganistanie, uczestnik bitwy w Karbali, która miała miejsce w Iraku w kwietniu 2004 r.

-  Dziś miałem zaszczyt wręczenia odznaczeń weteranom, wśród nich dowódcy 6 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, który był jednym z obrońców City Hall w Karbali. Uczestniczył w największej z bitew po II wojny światowej w jakiej brali udział żołnierze Wojska Polskiego. Bardzo się cieszę, że Pan Pułkownik dziś swoje doświadczenie pożytkuje na rzecz Wojska Polskiego dowodząc żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowodząc brygadą, która nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. - mówił minister.

Minister Błaszczak wręczył również flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invuctus Game, które w 2020 roku odbędą się w Hadze.

Po oficjalnej części uroczystości w Parku Jedności rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana, na którym mieszkańcy Rzeszowa mogłli obejrzeć między innymi pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie.

- Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju. - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Centralnych Obchodów Dnia Weterana.

>>> GALERIA - Jesteśmy dumni z postawy weteranów

Zdjęcia (4)