W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesteśmy jednym z państw, które kształtują Sojusz Północnoatlantycki

11.03.2019

- Spotykamy się w miejscu szczególnym. W miejscu, które jest ważne w dzisiejszym funkcjonowaniu NATO, bo jest tu najwyższa rangą instytucja Sojuszu Północnoatlantyckiego, operująca na terenie Polski. To właśnie Dowództwo Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Szczecinie.

slider_MON

W poniedziałek, 11 marca br., podczas „NATO week”, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej razem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Dudą złożył wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód (MNC NE) w Szczecinie.

- Dowództwo Korpusu Północ-Wschód jest ważnym elementem w strukturze dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wzmacniamy struktury dowodzenia, one stanowią o naszym bezpieczeństwie, tak jak i obecność wojsk sojuszniczych. Korpus powstał również 20 lat temu, we wrześniu będzie dokładna rocznica 20-lecia funkcjonowania Korpusu, a więc razem z Korpusem Północ-Wschód tworzymy historię NATO, tworzymy historię Polski - podkreślił minister Błaszczak.
 
Podczas pobytu prezydent i minister zapoznał się ze strukturą wielonarodowej jednostki oraz najważniejszymi przedsięwzięciami realizowanymi przez Wielonarodowy Korpus Północ-Wschodni.
 
Podczas przemówienia na uroczystym apelu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał o zmianach jakie zaszły w ciągu dwudziestu lat członkostwa Polski w NATO.

- Sojusz Północnoatlantycki rozwija się, z czego się bardzo cieszymy. Kiedy 20 lat temu przystępowaliśmy do sojuszu Północnoatlantyckiego, wtedy byliśmy państwami, które rozpoczynały proces modernizacji swoich sił zbrojnych. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej, dziś możemy powiedzieć, że ten proces nabrał prędkości. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki. W przypadku Polski, poprzez to, że wydajemy 2% naszego PKB na obronność, stanowimy jedno z państw-liderów NATO - powiedział.
 
Prezydent przypomniał, że prawie 20 lat temu - 12 marca 1999 r. w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu Polski do NATO. 

- Nie zawaham się powiedzieć, że pokolenia Polaków, od końca II wojny światowej czekały na ten moment.  To za ten moment, można powiedzieć, także i dzisiaj, wielu oddało życie. Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski. Potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP poinformował, że do Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód zostanie afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. 

- Chcę dziś wszystkim Państwu zadeklarować, że uzgodniliśmy z Panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem, iż do Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód zostanie ze strony Polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana - zaznaczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Wizyta w Szczecinie wpisująca się w obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego była także okazją do rozmów ze służącymi w Korpusie żołnierzami.

Prezydent i szef MON spotkali się także z mjr. Danutą Felicją Szyksznian z domu Janiczak, ps. „Sarenka”, „Szarotka” – łączniczką Okręgu Wilno AK w grupie łączniczki „Kozy” i nauczycielką.
 
***
„NATO week ” jest organizowany w jednostkach wojskowych w całej Polsce z okazji 20. rocznicy członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

***
Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Bałtyckiego. Obecnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łowie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Oznacza to, że odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO,  poprzez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji - Północ Wschód, kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. „wzmocnionej wysuniętej obecności”. Ponadto, Korpus gotowy jest do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO (w tym tzw. „szpicą”), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.
 
Od 12 września 2018 r. obowiązki dowódcy Korpusu Północno-Wschodniego pełni generał broni Sławomir Wojciechowski.

 

>>> Galeria - Jesteśmy jednym z państw, które kształtują Sojusz Północnoatlantycki
 

Zdjęcia (4)