W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Jesteśmy z Was dumni! Wasza służba stanowi o sile Polski!”

03.05.2019

- Święto Narodowe 3 Maja w tym roku jest również okazją do uczczenia 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i 15-lecia obecności w Unii Europejskiej. To ważne daty w historii Polski. Przystąpienie zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej naszego kraju potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu dziś możemy powiedzieć, że polskie siły zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, że konsekwentnie wyposażane są w najnowocześniejszy sprzęt - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystej defilady „Silni w sojuszach”.

defilada „Silni w sojuszach”

3 maja na warszawskiej Wisłostradzie, którą przeszła wielka defilada „Silni w sojuszach” wspólnie świętowaliśmy 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20. rocznicę wstąpienia do NATO.

Na uroczystości obecny był Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych.  Wśród gości byli ministrowie i wiceministrowie obrony państw NATO i Unii Europejskiej.

 

- Chciałbym podkreślić, że Wojsko Polskie było, jest i będzie aktywne jeżeli chodzi o udział w misjach. Wspólnie Wojsko Polskie ćwiczy z wojskami sojuszniczymi w Polsce. Polska jest silna w sojuszach.  Dziękuję funkcjonariuszom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - również będą defilowali przed nami za chwilę. Dziękuję żołnierzom i funkcjonariuszom za codzienną służbę. Jesteśmy z Was dumni! Wasza służba stanowi o sile Polski! – powiedział podczas uroczystości szef MON.

Szef MON podziękował podczas uroczystości wszystkim, którzy wzięli udział  defiladzie. Szczególne słowa podziękowania padły pod adresem obecnych w warszawie ministrów obrony państw NATO i Sojuszu Północnoatlantyckiego. W tym roku 300 żołnierzy z 27 państw wzięło udział w defiladzie. - Wasza obecność, obecność ministrów, a także obecność żołnierzy państw NATO jest wyrazem szacunku i poczucia wspólnoty – powiedział minister.

- Nie urywam, mamy wielkie ambicje. Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie, i w którym obywatel czuje się bezpiecznie. (…) Mamy wspaniałych żołnierzy, mamy świetnych funkcjonariuszy. Zawsze ich mieliśmy, to nasza tradycja – mówił podczas przemówienia prezydent A. Duda.  Jak podkreślił, takie państwa są szanowane nie tylko przez swoich obywateli, ale też przez ich sojuszników. "Do tego właśnie dążymy" – zaznaczył prezydent.  

***
W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział 2000 osób - żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz  poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne, m.in. z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA Obecni byli także studenci uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej.

W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami defilowali funkcjonariusze innych służb -  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej.

Defiladę powietrzną rozpoczął przelot śmigłowców. Wśród nich  najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, samoloty z biało- czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Nad głowami gości przeleciało prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Pokazy zakończył przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

W defiladzie lądowej przejechało ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentowało Wojsko Polskie, a także Policja, Państwowa Straż Pożarna. Były m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Nasi sojusznicy zaprezentowali również sprzęt ciężki, w tym transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot.
***
W ramach obchodów Narodowego Święta 3 Maja Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył w piątek w uroczystościach, które odbyły się w południe na pl. Zamkowym w Warszawie.

>>> GALERIA - Uroczyste obchody Narodowego Święta 3 Maja

>>> GALERIA - Wielka defilada „Silni w sojuszach”

 

Zdjęcia (21)