W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Huty Stalowa Wola

20.05.2018

– Dziś Huta Stalowa Wola to przede wszystkim przedsiębiorstwo, które produkuje na rzecz Wojska Polskiego świetne produkty. Uzyskują one najlepsze opinie żołnierzy i dowódców Wojska Polskiego. Produkty, którymi szczycimy się za granicą. HSW to firma, marka, to wysoka jakość – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Stalowej Woli.

200518_Jubileusz_Huty_Stalowa_Wola_WKrol_01

20 maja, minister Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia i spotkał się z pracownikami Huty Stalowa Wola S.A z okazji obchodów 80-lecia Huty.

– HSW to przede wszystkim ludzie. Zaangażowani i zasłużeni dla obronności Polski. Stąd jeszcze raz mam sposobność podziękowania za Waszą  pracę. Życzę, aby praca przynosiła wam satysfakcję i była waszą chlubą. Jeszcze raz dziękuje za to, że HSW jest tak silną marką w Polsce – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że HSW weźmie udział w realizacji offsetu towarzyszącego zakupowi elementów systemu Wisła:

– Kiedy pod koniec marca podpisywałem decyzję o kupnie baterii Patriot dla Wojska Polskiego, w ramach offsetu również znalazły się produkty, które będą powstawać w HSW. To jest ważne, bo to oznacza nowoczesność w polskim programie zbrojeniowym –podkreślił minister.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że HSW odegrała ważną role w latach 80. ubiegłego wieku:

– Zarówno w roku 1980, jak i w 1988 Stalowa Wola była ostoją "Solidarności". Stalowa Wola zawsze była wierna Polsce. Zawsze była podstawą, wokół której organizowały się ugrupowania. Organizowali się ludzie, dla których opozycja niepodległościowa była najważniejsza  podkreślił szef resortu obrony.

Podczas wizyty w Stalowej Woli minister Mariusz Błaszczak złożył wieńce przy pomniku twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz pod krzyżem upamiętniającym strajki w Hucie Stalowa Wola w 1988 r.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej odznaczył również złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami Za zasługi dla obronności kraju oraz listami gratulacyjnymi pracowników HSW.

***

Huta Stalowa Wola jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (od 2014) i tworzy własną grupę kapitałową, w skład której wchodzą m. in. producent sprzętu wojskowego HSW S.A. oraz spółki: HSW-Wodociągi i JELCZ.

Na koniec 2017 roku grupa kapitałowa Huta Stalowa Wola osiągnęła przychody ze sprzedaży wysokości 858 mln zł. W porównaniu do roku poprzedniego kwota jest wyższa o blisko 250 mln zł. Według planów władz HSW, w obecnym roku przychody skonsolidowane całej grupy mają wynieść ok. 1 mld zł.

HSW produkuje m.in. samobieżny moździerz Rak kalibru 120 mm. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Innym produktem jest armatohaubica Krab kalibru 155 mm, która wchodzi w skład modułu ogniowego Regina.

W połowie grudnia 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił cztery dywizjonowe moduły ogniowe Regina. Wartość umowy to 4,5 mld zł, jest to największy kontrakt w historii polskiego przemysłu obronnego. W skład modułu wchodzą oprócz armatohaubic, wozy dowodzenia, logistyczne, remontowe.

***

Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego powstał z inicjatywy wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i został przyjęty przez Sejm w lutym 1937 roku, rozpoczynając proces tworzenia własnego potencjału obronnego ówczesnej Rzeczypospolitej. Tak powstał stalowowolski ośrodek przemysłowy i osiedle pracownicze, któremu nadano nazwę Stalowa Wola.

W 1988 roku w HSW związkowcy "Solidarności" zorganizowali trzy strajki. Pierwszy wybuchł 29 kwietnia, jednym z żądań strajkujących było przywrócenie do pracy zwolnionych za działalność w "Solidarności". Kolejny zorganizowano 13 lipca. Najdłuższy, trwający 11 dni, rozpoczął się 22 sierpnia. Protestujący mieli tylko jeden postulat - przywrócić legalną działalność NSZZ "S".

Zdjęcia (6)