W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klasy mundurowe to dobra oferta dla młodych

06.10.2018

- Jeśli zdecydujecie się na służbę w Wojsku Polskim to otwierają się przed wami bardzo konkretne perspektywy. Perspektywy służby Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak podczas spotkania z uczniami klas mundurowych. W sobotę minister obrony narodowej spotkał się w Żaganiu z uczniami podczas finału IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych.

Spotkanie ministra z uczniami podczas finału IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu

- To ważna chwila, dlatego, że dziś mogliśmy podsumować zlot uczniów klas mundurowych. Gratuluję, tym którzy odnieśli zwycięstwo. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w tym zlocie - mówił podczas spotkania szef MON.

Na najwyższym miejscu uplasowała się klasa mundurowa z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie. Dwa kolejne miejsca  przypadły młodzieży z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim z województwa warmińsko-mazurskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Głównym wyróżnieniem za zwycięstwo w IV Centralnym Zlocie Klas Mundurowych, które wręczył uczniom Mariusz Błaszczak był puchar Ministra Obrony Narodowej.

- Słyszałem w rozmowie z wami, że swoją przyszłość wiążecie z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi. To bardzo ważne bo chcecie służyć Ojczyźnie. Chcecie pomagać innym. Program certyfikowanych klas mundurowych cieszy się dużym powodzeniem. Mamy ponad 100 szkół, gdzie są klasy mundurowe i zachęcamy kolejne – podkreślił minister podczas uroczystości.


W trakcie wystąpienia minister Mariusz Błaszczak podziękował wychowawcom i nauczycielom oraz instruktorom za przygotowanie kolejnej edycji Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu.

Przez sześć dni, ponad pół tysiąca młodych ludzi uczących się w 16 klasach mundurowych i reprezentujących wszystkie województwa konkurowało o miano najlepszej klasy mundurowej o profilu wojskowym w Polsce.

W czasie rywalizacji uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii i współczesności wojsk pancernych, ale również umiejętnościami podczas manewrów sportowo – obronnych i szkolenia ogniowego oraz konkursu musztry i piosenki marszowej. Brali również udział w marszobiegu, który rozgrywał się na dystansie 8 km. Musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami m.in.: pomocy i ewakuacji rannych, strzelania, rzutu granatem, ale również siłą podczas przepychania pojazdu i przenoszenia skrzynek z amunicją.

W zlocie, którego gospodarzem była 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego wzięło udział szesnaście trzydziestoosobowych drużyn wyłonionych w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty danego województwa oraz 32 nauczycieli i opiekunów klas mundurowych.


Podczas wizyty w pancernej stolicy Polski minister Mariusz Błaszczak spotkał się także z żołnierzami dywizji pancernej oraz amerykańskimi stacjonującymi w Polsce w ramach Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT- ang. Armored Brigade Combat Team).

W efekcie dwustronnych polsko-amerykańskich uzgodnień, w ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve w 2017 do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Drawsku Pomorskim, Karlikach, Świętoszowie, Skwierzynie, Wędrzynie, Trzebieni, Bolesławcu, Powidzu i Toruniu. Głównym celem obecności jest doskonalenie szkolenia oraz współdziałanie z Wojskim Polskim oraz działania w całym regionie, w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO. W skład ABCT wchodzi obecni blisko 2000 osób. W sumie, obecnie na terenie Polski  prawie 5000 żołnierzy amerykańskich pełni służbę.

***

Organizowane rokrocznie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu przedsięwzięcie jakim jest Centralny Zlot Klas Wojskowych organizowany jest przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a realizowany jest przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), 23 Śląski pułk artylerii oraz jednostki wspierające poszczególne zagadnienia zlotu.

 

Zdjęcia (7)