W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne moździerze Rak dla Wojska Polskiego

22.05.2020

- Priorytetem polskiego rządu jest bezpieczeństwo Polski. Wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej rozwijając liczebnie Wojsko Polskie i modernizując je - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania umów na dostawę moździerzy samobieżnych RAK oraz mundurów dla żołnierzy Wojska Polskiego.

gizycko_ikona_mmb.jpg

W piątek 22 maja w Giżycku, na terenie 15. Brygady Zmechanizowanej, szef MON uczestniczył w podpisaniu umowy na dostawę 40 egz. 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK oraz 20 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia. Dostawy sprzętu, w latach 2022-2024 zapewni konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i ROSOMAK S.A.

 - Dziś przedstawiciele wojska i polskiego przemysłu obronnego podpisali dwie umowy – jedna z nich dotyczy zamówienia przez Wojsko Polskie kolejnych kompanijnych modułów ogniowych RAK. To dobry i sprawdzony sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - To sprzęt, który robi wrażenie na naszych sojusznikach – dodał szef MON.

Minister podkreślił, że ponad 60% zamówień wojska trafiło w ubiegłym roku do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

- W tym roku ta wielkość będzie jeszcze wyższa. Kontrakt, który przed chwilą został podpisany gwarantuje dostawy do 2024 roku. Ten sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo – zaznaczył minister.

W trakcie wizyty ministra podpisana została także umowa z firmą MASKPOL S.A. na dostawę blisko 440 tys. kompletów mundurów polowych.

- Przedmiotem kolejnej umowy jest wyprodukowanie ponad 400 tys. kompletów mundurów polowych przez firmę MASKPOL. Firmę, która jest w konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firmy, która ma odpowiedni potencjał i odpowiednie doświadczenie, żeby z tego kontaktu się wywiązać – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Łączna wartość  umowy na zakup możdzierzy Rak wynosi 703,1 mln zł.

Jak zaznaczył  szef MON modernizacja Sił Zbrojnych RP, w tym zakupy wyposażenia dla Wojska Polskiego w zakładach polskiego przemysłu zbrojeniowego to jeden z priorytetów resortu obrony. Wojsko Polskie zwiększając swoje zdolności, wspiera polski przemysł zbrojeniowy.

- To niezwykle ważne, żeby Wojsko Polskie było przygotowane do tego, żeby skutecznie bronić naszej Ojczyzny – podkreślił minister.

***
Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka. Ponadto, moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.

***
W  roku 2019, 60% budżetu modernizacyjnego skierowano do krajowych producentów. W bieżącym roku wartość ta wzrośnie,  kontrakty dla polskich firm obejmą m.in. zakup hełmów kompozytowych z Maskpolu i karabinków GROT z Fabryki Broni w Radomiu. Pracujemy nad pozyskaniem kolejnych kilkudziesięciu tysięcy 30 mm oraz 23 mm naboi dla Sił Zbrojnych z Mesko. Planujemy także zakup 60 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak-S do przewozu przenośnych zestawów Spike.

>>> GALERIA - Kolejne moździerze Rak dla Wojska Polskiego

Wideo

Zdjęcia (6)