W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne ułatwienia dla osób, które chcą służyć w Wojsku Polskim

30.04.2020

Decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej wprowadzone zostały kolejne ułatwienia dla kandydatów do służby. Nowe przepisy pozwoliły na aktualizację katalogu chorób i schorzeń, które dotychczas dyskwalifikowały kandydatów do służby. Katalog został dostosowany do postępów jakie zaszły w medycynie. Dzięki temu wielu kandydatów, którzy do tej pory byli odrzucani ze względu na schorzenia, które nie wpływały na możliwość realizacji zadań, będzie mogło ubiegać się o powołanie do służby.

Żołnierze Wojska Polskiego w umundurowaniu polowym z bronią etatową, w tle KTO Rosomak.

Rozporządzenie dotyczy zarówno osób ubiegających się o służbę w wojskach operacyjnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej. Główne zmiany polegają na złagodzeniu kryteriów orzekania w odniesieniu m.in. do zaburzeń metabolizmu (bilirubina) czy niedoczynności tarczycy. Podobne rozwiązania funkcjonują też w innych państwach NATO, w tym USA.

Dodatkowo, osoby które chcą służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, a mają już orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej nie będą musiały przechodzić pełnej procedury kwalifikacyjnej. Nie będą musiały m.in. jeszcze raz być badani przed komisją lekarską, co znacznie skróci rekrutację.

Ułatwienia te wprowadzone zostały rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

***
Jednym z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Aby to osiągnąć, resort pracuje nad usprawnieniem systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych. Nowe rozporządzenie jest jednym z elementów, który ułatwi i przyśpieszy proces przyjmowania nowych kandydatów do służby.  

W styczniu tego roku powstało Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które jest odpowiedzialne za stworzenie nowego, kompleksowego systemu rekrutacji. Nowy system bęzie opierał się na kampanii „Zostań Żołnierzem RP” oraz na wykorzystaniu potencjału klas mundurowych, organizacji proobronnych, Legii Akademickiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. System ma ułatwiać nabór oraz być jednolitym i kompleksowym mechanizmem rekrutowania do służby wojskowej.