W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni żołnierze WOT zaprzysiężeni

25.03.2018

- To szczególny moment, który pozostaje w pamięci i który określa człowieka jako obrońcę własnego narodu i ojczyzny. Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w liście odczytanym podczas przysięgi żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

wot_zolnierze1

W niedzielę 25 marca br. w Stalowej Woli odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 235 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, którzy rozpoczęli szkolenie 10 marca br.

Ministra obrony narodowej reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON, który odczytał list szefa MON do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Zdaniem ministra, WOT jest szczególną formacją, która uzupełnia o wymiar lokalny pozostałe rodzaje Sił Zbrojnych RP. Szef MON podkreślił, że żołnierze WOT działając w regionie, który dobrze znają, w czasie wojny czy klęski żywiołowej mogą skuteczniej chronić życie i zdrowie ludności. - To jest wasz najwyższy cel. Dzięki waszej służbie nasze małe ojczyzny będą silniejsze i bardziej odporne na zagrożenia. Pamiętajcie także o dziedzictwie, o tradycji szczególnej formacji jaką była Armia Krajowa – napisał szef MON. Minister podziękował żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do WOT. - Tą decyzją potwierdzacie, że mimo wykonania innych obowiązków związanych z codzienną pracą i nauką, chcecie uczynić coś więcej dla Polski, chcecie czynnie wspierać bezpieczeństwo naszego kraju – zaznaczył.

Uroczystość, w której wzięli udział także przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz władz samorządowych regionu, była zwieńczeniem szesnastodniowych zmagań żołnierzy w ramach szkolenia podstawowego. Taktyka, strzelanie, pierwsza pomoc na polu walki i terenoznawstwo - to przedmioty, które w czasie szkolenia podstawowego musieli zaliczyć żołnierze.

Ceremonia przysięgi, ktorą poprzedziła msza święta w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli, była dziewiątą w historii podkarpackiej brygady. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.