W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komitet Wojskowy wdraża postanowienia szczytu NATO

29.09.2018

Rola Komitetu Wojskowego w wypracowywaniu i wdrażaniu decyzji sojuszniczych oraz obecność wojsk NATO na wschodniej flance to główne tematy rozmowy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z Przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, marszałkiem lotnictwa Sir Stuartem Peachem.

290919_MMB_NAto_LCh_01

W piątek w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (ul. Klonowa 1) odbyło się spotkanie szefa MON z  Przewodniczącym  Komitetu Wojskowego NATO.  Spotkanie związane jest z obradami  Komitetu Wojskowego NATO, najwyższego organu wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego, które odbywa się dniach 28-30 września 2018 r. w Warszawie.

W trakcie rozmowy minister Błaszczak zwrócił uwagę na proces wdrażania postanowień ze szczytu NATO w Brukseli, w szczególności na inicjatywę gotowości NATO (tzw. 4x30), która ma znacząco zwiększyć zdolności obronne sojuszu.

Omówione zostały także kwestie związane z obecnością wojsk sojuszniczych na wschodniej flance.  Jak podkreślił minister Błaszczak, rozwój obrony kolektywnej jest istotnie ważny dla Polski, bo bezpieczeństwo kraju opiera się także na sojuszniczym wzmocnieniu.  Jednym z tematem rozmów była również inicjatywa utworzenia w Polsce stałych baz wojsk Stanów Zjednoczonych.

W czasie rozmowy poruszone zostały  kwestie związane z reformą struktury dowodzenia NATO. Jak zaznaczył minister Błaszczak, sprawnie przeprowadzona reforma przełoży się w przyszłości na zdolności do prowadzenia obrony kolektywnej.